LAJMI I FUNDIT:

Uria e Ancelottit dhe Real Madridi i ri

Uria e Ancelottit dhe Real Madridi i ri

Carlo Ancelotti u kthye nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës i entuziazmuar për punën parasezonale të Real Madridit.

Përtej rezultateve dhe paraqitjes së mirë kundër Juventusit, ai është i kënaqur me punën dhe atmosferën e përditshme që pa në terrenet stërvitore në UCLA.

Fitimi i La Ligas dhe Ligës së Kampionëve mund të bëjnë që skuadra të pushojë mbi sukseset e tyre, por nuk ka asnjë shenjë se Real Madrid po e bën këtë.

Garda e vjetër dëshiron të përfitojë sa më shumë nga karriera e tyre dhe të rinjtë kanë një dëshirë për t’u bashkuar me legjendat e Real Madridit.

Ancelotti ka folur publikisht se si skuadra e tij është më konkurruese tani se sa ishte sezonin e kaluar duke pasur parasysh ardhjet e Antonio Rudiger dhe Aurelien Tchouameni.

Reklama
Reklama

Nuk duket se trajneri është i etur për ndonjë lojtar të ri, duke qenë se ai është i kënaqur që ka opsione të tjera sulmuese përtej Karim Benzema.

Dy 11-she

Ancelotti, së bashku me çdo trajner tjetër, është i vetëdijshëm se do të duhet të balancojë skuadrën dhe dhomën e zhveshjes këtë sezon pasi ka të rinj që duan minuta dhe kalendari është i vështirë.

Për momentin, skuadra është e bindur se uniteti në zhveshtore është mënyra më e mirë për të arritur objektivat në fund të sezonit. La Liga dhe, veçanërisht, Liga e Kampionëve u fituan me kontributin themelor të lojtarëve që dolën nga stoli.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ancelotti tashmë ka zhvilluar biseda private me pothuajse të gjithë lojtarët e skuadrës.

Reklama
Reklama

Gjithmonë me një buzëqeshje në fytyrë, por duke qenë i sinqertë me lojtarët e tij, ai i ka shpjeguar secilit prej tyre se çfarë kërkon prej tyre dhe se si synon të menaxhojë sezonin, me pesë tituj në kërkim derisa FIFA të publikojë datën e Kupës së Botës për klubeve, e cila është e vështirë të vendoset në kalendar.

Ky është një sezon shumë i veçantë për trajnerin italian. Ancelotti është ende i përhumbur nga pika e ulët e sezonit të tij të dytë në krye dhe dëshiron të zhdukë plotësisht kujtimet e sezonit 2014/15 në të cilin u shkarkua. /Telegrafi/