Unai Emery është në listën e Barcelonës në rast të shkarkimit të Ernesto Valverdes.

E përditshmja sportive spanjolle, El Mundo Deportivo”, shkruan sot se trajneri 47-vjeçar është në listën e ngushtë për të marrë përsipër drejtimin e skuadrës së Camp Nou nëse kampionët e La Ligës vendosin ta largojnë spanjollin.

Ronald Koeman, Massimiliano Allegri dhe Roberto Martinez janë tre trajnerët e tjerë që katulanasit mund t’i emërojnë si trajner të ardhshëm të blaugranave.

Lionel Messi dhe Ernesto Valverde (Foto by Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

Emery konsiderohet si një “specialist i ligave evropiane” duke u bazuar në suksesin e trefishtë në Ligën e Evropës me Sevillën midis 2014 dhe 2016.

Presidenti Josep Maria Bartomeu thuhet se ka mbajtur një takim emergjent me Valverden, pas humbjes në Copa del Rey, duke nxitur thashetheme për të ardhmen e tij.

Allegri po pret telefonatën e Barcelonës Allegri po pret telefonatën e Barcelonës

Ndryshe, Emery do të jetë gjatë ditës së nesërme në Baku në kuadër të finales s Ligës së Evropës, ku do të takohen Arsenali dhe Chelsea. /Telegrafi/