LAJMI I FUNDIT:

Ahmeti: U intervistova nga Policia pas mandatit, nuk e kisha kthyer në punë një të akuzuar për ngacmim seksual

Ahmeti: U intervistova nga Policia pas mandatit, nuk e kisha kthyer në punë një të akuzuar për ngacmim seksual

Ish kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se para pak javë është ftuar nga Policia e Kosovës për mos-kthimin në punë të një personi të akuzuar për ngacmim seksual (pedofili) i cili ishte liruar nga gjykata dhe kishte dorëzuar Kallëzim penal ndaj tij.

Reklama

“Para disa viteve, kishim një rast të një mësimdhënësi në një shkollë fillore në Prishtinë i cili kishte prekur një vajzë nxënëse në mënyrë të papranueshme. Me lajmërimin në polici ishte ngritur aktakuzë ndaj personit në fjalë. Pas disa takimeve me drejtoreshën dhe me prindër kuptova që ky nuk ishte rasti i pare”.

“Disa vite më pas nga gjykata ma sollën vendimin e formës së prerë që personi në fjalë ishte liruar dhe duhet kthyer në punë. Refuzoja edhe pse juristët më thonin se rrezikoja dënim edhe me gjobë (personale) por edhe me burg. Po ashtu personi në fjalë përmes një familjari më kishte kërcënuar edhe personalisht”, tregon Ahmeti.

Në këto rrethana ish-kryetari i Prishtinës thotë se kishte marrë vendim për kthimin në vend të punës sipas vendimit të gjykatës dhe menjëherë suspendimin me vendim të kryetarit në procedurë të brendshme të këtij personi.

Protesta kundër dhunës seksuale, qytetarja: Sot këtu kam dal për vajzën time
Lexo po ashtu Protesta kundër dhunës seksuale, qytetarja: Sot këtu kam dal për vajzën time

“Ky person sipas meje nuk duhej as edhe një minutë të kaloj në shkollë”.

Ahmti thotë se pasi përfundoi mandatin, kishte marrë ftesë nga policia sipas kallëzimit penal që i kishte bërë personi dhe me urdhër të prokurorit të intervistohem për mos zbatimin e vendimit të gjykatës për kthimin e personit në fjalë.

Sipas tij koha është për legjislacion të regjistrit të shkelësve seksual (sexual offenders).

“Reagimet dhe marrja e përgjegjësise për raste individuale janë të domosdoshme. Por edhe më e domosdoshme është marrja e iniciativave për politika e legjislacion. Me këtë nuk zhduken kriminelët por identifikohen e parandalohen më lehtë. Në SHBA lista është publike ku njerëzit e dijnë kur dikush është në lagjen e tyre. Në BE vetëm Policia ka qasje por çdo lëvizje e vendbanimit të një personi të tillë duhet të lajmërohet në policinë lokale”, ka shkruar ndër të tjera Ahmeti. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi terrorist në veri, Vuçiqi e anuloi konferencën për shtyp të Petkoviqit, duke i bërtitur: “Çka do të thuash ti, kush të dha leje?”

Sulmi terrorist në veri, Vuçiqi e anuloi konferencën për shtyp të Petkoviqit, duke i bërtitur: “Çka do të thuash ti, kush të dha leje?”

Lajme
Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Lajme
Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Lajme
Politikani serb, Vuçiqit: Njëri terrorist i arrestuar në veri të Kosovës, kishte statusin e dëshmitarit të mbrojtur në rastin e vrasjes së Ivanoviqit

Politikani serb, Vuçiqit: Njëri terrorist i arrestuar në veri të Kosovës, kishte statusin e dëshmitarit të mbrojtur në rastin e vrasjes së Ivanoviqit

Siguri
Policia: Në manastir u gjet helmeta e Policisë së Kosovës që ishte marrë nga vendi ku u vra rreshteri Bunjaku

Policia: Në manastir u gjet helmeta e Policisë së Kosovës që ishte marrë nga vendi ku u vra rreshteri Bunjaku

Siguri
Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Lajme
Kalo në kategori