LAJMI I FUNDIT:

Turqia ndaloi transportin e produkteve të sanksionuara drejt Rusisë

Turqia ndaloi transportin e produkteve të sanksionuara drejt Rusisë

Turqia këtë muaj ndaloi kalimin e mallrave të sanksionuara nga Perëndimi drejt Rusisë pas një viti lufte në Ukrainë dhe presionit në rritje nga SHBA dhe Evropa ndaj Ankarasë për të ndërmarrë veprime, tha zyrtari i lartë doganor dhe diplomati  Cetin Tecdelioglu.

Reklama

Qeveria turke u dorëzoi kompanive një listë të mallrave të huaja të ndaluara dhe i udhëzoi që të mos i transportonin ato në Rusi duke filluar nga 1 marsi, tha Tecdelioglu.

“Çdo mall në atë listë është i bllokuar nga Rusia, pavarësisht se nga cili vend vjen”, shpjegoi Tecdelioglu.

Një zyrtar i Bashkimit Evropian i tha reuters se Ankaraja i ka dhënë Komisionit Evropian garanci verbale se nga 1 marsi, mallrat nuk do të kalojnë më tej në Rusi nëse ato mbulohen nga sanksionet dhe kontrollet e eksportit të BE-së, SHBA-së ose Mbretërisë së Bashkuar.

Sanksionet u futën pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Megjithatë, kanalet e furnizimit nga fqinji i Detit të Zi, Turqia dhe qendrat e tjera të tregtisë botërore mbetën të hapura, duke bërë që Uashingtoni të paralajmërojë muajin e kaluar për eksportet e kimikateve, mikroçipëve dhe produkteve të tjera që mund të përdoren në përpjekjet luftarake të Moskës.

Ankaraja anëtare e NATO-s ka kërkuar të balancojë lidhjet e saj të mira me Moskën dhe Kievin në mes të luftës. Ajo në parim kundërshton sanksionet, por tha se ato nuk do të anashkalohen në Turqi dhe se ushtria ruse nuk duhet të përdorë produktet e dorëzuara.

Megjithatë, mallrat e prodhuara në Turqi, madje edhe me komponentë nga vende të tjera, ende mund të dërgohen në Rusi pa kufizime, tha ai.

Reuters raportoi javën e kaluar se kompanitë ruse kishin përmbytur partnerët kazakë në javët e fundit me kërkesa të reja për disa nga mijëra artikujt e ndaluar nga Perëndimi dhe dy burime cituan kufizime të reja turke.

Të paktën 2.6 miliardë dollarë kompjuterë dhe komponentë të tjerë elektronikë arritën në Rusi në shtatë muajt deri më 31 tetor, raportoi Reuters. Të paktën 777 milionë dollarë nga këto produkte u prodhuan nga kompani perëndimore çipat e të cilëve u gjetën në sistemet e armëve ruse, raporton Euroactive. /Telegrafi/