Trevor Noah është emëruar si prezantues i çmimeve Grammy 2023.

Kjo do të jetë hera e tij e tretë si prezantues i natës më të madhe të muzikës. Ai më parë ka qenë nikoqir i ‘Grammy Awards 2021’ dhe ‘Grammy Awards 2022’, shkruan DailyMail.

Kjo vjen pasi 38-vjeçari me origjinë nga Afrika e Jugut u largua nga emisioni i tij prej shtatë vitesh si drejtues i ‘The Daily Show’.

‘Grammy Awards 2023’ do të transmetohet drejtpërdrejt më 5 shkurt nga Crypto.com Arena në Los Angeles.

Noah do të ribashkohet me disa nga skenaristët e tij të ‘Daily Show’ për të nxjerrë materiale për detyrat e tij të rolit të prezantuesit.

Reklama

Trevor tha për Hollywood Reporter së fundmi se marrëdhënia e tyre e punës do të vazhdojë.

Reklama

“Disa prej nesh punojnë në Grammy së bashku, disa prej nesh punojnë në shfaqje të tjera që unë jam duke bërë”, tha ai për mediat.

“Është pothuajse si ai moment në futboll. Si futbollist, ju do të luani për klubin tuaj dhe më pas do të luani për ekipin kombëtar dhe gjithmonë ka qenë një moment kur një lojtar tërhiqej nga kombëtarja”.

“Ata do të thoshin: ‘Unë nuk do të luaj më në nivel ndërkombëtar, por do të luaj ende për klubin tim’”.

“Dhe është gjithmonë e trishtueshme sepse ata nuk do të jenë në ekipin kombëtar, por ata janë ende duke luajtur dhe janë duke luajtur me shumë nga lojtarët që njohin”.

Reklama

Javën e kaluar ai bëri homazhe për gratë e ‘shkëlqyeshme’ me ngjyrë në jetën e tij, në edicionin e tij të fundit të ‘Daily Show’.

Reklama

Në një shkrim, komediani i falënderoi fansat e tij dhe femrat më ngjyrë që e ‘ushqyen dhe formuan’ dhe ishin ‘shumë arsye që’ ai ka qenë i suksesshëm në biznesin e shfaqjes.

Noah tha: “Duartrokitje speciale për gratë me ngjyrë – shpesh më kanë vlerësuar për këto ide madhështore”. Njerëzit thonë: “O Trevor, ti je kaq i zgjuar”. Unë them, “Kush mendoni se më mëson mua? Kush mendoni se më dha rriti, më ushqeu dhe më formoi?”

Reklama

Nga nëna ime, gjyshja ime, tezja ime, të gjitha këto gra më ngjyrë në jetën time, por edhe në Amerikë. Unë u them njerëzve nëse doni të mësoni vërtet për Amerikën, bisedoni me gratë më ngjyrë, sepse ndryshe nga të gjithë të tjerët, ato nuk kanë kohë për gjëra të kota’.

Reklama

Noah tha se ‘njerëzit më ngjyrë e kuptojnë se sa e vështirë është kur gjërat shkojnë keq, veçanërisht në Amerikë, por çdo vend ku jetojnë njerëzit me ngjyrë… kur gjërat shkojnë keq, ata e dinë se është më e vështirë për ta’.

Noah përmendi një numër liderësh që janë me ndikim tek ai – një grup i punësuar nga Tarana Burke, Tressie McMillan Cottom, Roxane Gay dhe Zoé Samudzi – duke i quajtur ato ‘gratë brilante’ që informuan, edukuan dhe debatuan me të.

Reklama

“Bëni një nder vetes: vërtet dëshironi të dini se çfarë të bëni apo si t’ ia bëni?” tha ai. Apo ndoshta mënyra më e mirë apo mënyra më e drejtë? Flisni me femrat më ngjyrë – ato janë shumë arsye pse jam këtu dhe prandaj u jam mirënjohës. Unë jam mirënjohës ndaj secilit prej jush. Ky ka qenë një nder. Faleminderit!’

Reklama

Në shfaqjen e tij të fundit, Noah u kthye në kujdestarinë e tij në serialin ‘Comedy Central’, i cili filloi në shtator të vitit 2015.

“Më kujtohet kur filluam shfaqjen, nuk mund të merrnim mjaftueshëm njerëz për të mbushur audiencën”, tha Noah. “Kishte vende bosh dhe më pas shikoj këtë tani, nuk e marr si të mirëqenë kurrë”.
Ai vazhdoi: “Çdo ulëse që është zënë më parë për të parë diçka që unë po bëj, e vlerësoj gjithmonë sepse e di që ka një ulëse bosh pas saj, kështu që faleminderit”.

Reklama

Noah tha se ai vlerësonte “të gjithë ata që kishin një mendim, të gjithë ata që ishin mjaft të sjellshëm dhe shpirtmirë , edhe nëse i kishin dhënë një kritikë”.

Reklama

Në monologun e programit të tij të fundit, Noah tha: ‘Faleminderit shumë për pjesëmarrjen tuaj – Kushtoni vëmendje. Sepse ky është episodi i fundit i ‘The Daily Show’ me Trevor Noah. Nuk është vetëm kaq – është gjithashtu një festë.’

Ai bëri shaka, “Kur fillova shfaqjen, kisha tre synime të qarta. Unë do të sigurohem që Hillary të fitonte zgjedhjet, dua të sigurohem qe po parandaloj një pandemi globale, dhe qe do të bëhem shok I ngushtë me Kanye West”.

Reklama

Noah më pas u shfaq në një seri segmentesh lamtumirëse me kontributin e tij Michael Kosta, Dulcé Sloan, Ronny Chieng, Roy Wood Jr., Desi Lydic dhe Jordan Klepper.

Kosta i tha atij se ishte i trishtuar që po largohej nga shfaqja, duke shtuar unë, “E di çfarë, nuk do ta ndërroja miqësinë tonë me asgjë, Trevor”. /Telegrafi/

Reklama