LAJMI I FUNDIT:

Trembëdhjetë filmat e famshëm horrorë të bazuar në tregime të vërteta (Foto)

Trembëdhjetë filmat e famshëm horrorë të bazuar në tregime të vërteta (Foto)

Filmat që bazohen në tregime reale janë ato më spektakolare. Efekti rritet nëse flasim për filma horror.

Njëmbëdhjetë aktorët që bënë regjisorët të vrasin personazhet e tyre (Foto)
Lexo po ashtu Njëmbëdhjetë aktorët që bënë regjisorët të vrasin personazhet e tyre (Foto)

Bright Side u njoh me 13 histori të frikshme që nuk janë thjesht një imagjinatë e ndritur e regjisorit të filmit.


13. The Serpent and the Rainbow (1988)

Komploti: Një antropolog nga Universiteti i Harvardit shkon në Haiti për të marrë një pluhur misterioz që e shtyp pamjen dhe funksionimin e motorit njerëzor.

Historia e vërtetë: Filmi bazohet në librin e Davis Wade, ‘The Serpent and the Rainbow’. Davis personalisht u përball me një shkencë të tmerrshme që daton shekuj. Në librin e tij, ai shkruan për përvojën e tij të pabesueshme të procesit të zombifikimit.

12. The Mothman Prophecies (2002)

Komploti: Kolumnisti John Klein dhe gruaja e tij do të blejnë një shtëpi. Ata përfshihen në një aksident me makinë pasi ata vizitojnë një nga shtëpitë. Maria pretendon se ajo pa një krijesë të çuditshme.

Historia e vërtetë: Filmi bazohet në librin e John Keel. Gjoni studioi tregimet e dëshmitarëve rreth Mothman dhe kreu hulumtimet e tij. Hera e fundit që Mothman u pa, ishte para rënies së urës së argjendtë, gjë që rezultoi në vdekjen e 46 njerëzve.

11. Monster (2003)

Komploti: Aileen Wuornos, një prostitutë, rrihet dhe përdhunohet gjatë takimit me një klient. Ajo e vret me një revole që është fshehur në çantën e saj. Pas këtij aksidenti, Aileen fillon të vrasë të gjithë klientët që ajo mendon se meritojnë të vdesin. Ajo ndjek rregullat e veta dhe nuk vret njerëz që duken të mirë.

Historia e vërtetë: Ky film është historia e vërtetë e Aileen. Wuornos u dënua me gjashtë dënime me vdekje. Ajo u ekzekutua më 9 tetor 2002.

10. An American Haunting (2005)

Komploti: Familja Bells të lumtur dhe të respektuar janë të mallkuar. Ata po vizitohet nga një fantazmë që kërkon një nga vdekjet e anëtarit të familjes.

Historia e vërtetë: Ka 35 libra rreth familjes që u sulmua nga një frymë misterioze. Diçka paranormale kishte qenë duke i torturuar Bellsët dhe duke e bërë jetën e tyre të padurueshme për disa vjet. Vrau një nga anëtarët e familjes. Vdekja e John Bell është e vetmja në historinë amerikane që dokumentohet si një vdekje e shkaktuar nga një fantazmë.

9. The Amityville Horror (2005)

Komploti: Një çift i sapomartuar me tre fëmijë shkon në një shtëpi të re. Kostoja e shtëpisë është me të vërtetë e ulët, sepse pronarët e mëparshëm vdiqën nga një vdekje e tmerrshme, por familja e re nuk e njeh këtë fakt. Ngjarjet e çuditshme që ndodhin në shtëpi i bindin pronarët e rinj se diçka e tmerrshme fshihet brenda.

Historia e vërtetë: Më 13 nëntor 1974, Ronald DeFeo vrau babanë, nënën, dy motrat dhe dy vëllezërit e tij. Është historia e tij që është në qendër të filmit. Megjithëse kishte shumë detaje misterioze, DeFeo u dënua me gjashtë dënime prej 25 vjetësh jetë (150 vjet në total).

8. An American Crime (2007)

Komploti: Prindërit e dy vajzave (Silvia dhe Jenny) vendosin të lënë familjen në kërkim të parave. Fëmijët janë lënë në kujdesin e Gertrude Baniszewski për 20 dollarë në javë. Por një pagesë është vonuar për dy javë, dhe Gertrude vendos të ndëshkojë Silvian dhe Jennyn.

Historia e vërtetë: Vrasja e Sylvia Likens është krimi më i tmerrshëm që ka ndodhur ndonjëherë në Indiana. Është e vështirë të imagjinohet se njerëzit e vërtetë mund të veprojnë kështu: fëmijët e Gertrude mundën dhe torturuan Silvian. Gjëja më e pështirë ishte se fqinjët dinin për gjithçka dhe as nuk u përpoqën të ndihmonin apo shpëtonin vajzat.

7. Primeval (2007)

Komploti: Ky vrasës serial ka më shumë viktima në mbledhjen e tij se Jack the Ripper dhe Unabomber të kombinuar. Njerëzit u përpoqën ta vrisnin atë shumë herë, por ata dështuan në misionin e tyre ose u vranë.

Historia e vërtetë: Filmi bazohet në historinë reale të krokodilit prej gjashtë metrash, Gustave. Besohet se është 65 vjeç dhe ka ngrënë më shumë se 300 njerëz. Shumë gjuetarë vendas dhe të huaj, me ndihmën e forcave ushtarake, u përpoqën ta vrisnin duke përdorur AK-47 dhe eksplozivë, por është ende gjallë.

6. Changeling (2008)

Komploti: Pas zhdukjes së Walter Collins (djali i Christine), policia gjen një djalë, por gruaja e kupton se nuk është djali i saj. Christine bie në dëshpërim dhe u kërkon gazetarëve që ta ndihmojnë atë. Por qeveria e qytetit nuk është e interesuar, kështu që gruaja pretendon të jetë një nënë e çmendur.

Historia e vërtetë: Vrasjet e kopështeve të Wineville janë një seri e rrëmbimeve dhe vrasjeve të djemve në Los Anxhelos. Shqyrtimi ishte përdorur për shkatërrimin e trupave dhe mbetjet u varrosën në një territor të fermës. Janë identifikuar disa trupa: me sa duket, një prej tyre ishte trupi i Walter Collins. Tani ju e dini për të gjitha tmerret e këtij filmi.

5. Shadow People (The Door) (2013)

Komploti: Gjatë një emisioni të bisedimeve radiofonike, një njeri i frikësuar tregon për njerëzit hije që vijnë dhe vrasin njerëzit natën.

Historia e vërtetë: Filmi bazohet në fenomenin e njerëzve të hijes. Shkencërisht mund të shpjegohet si një iluzion optik. Shkencëtarët kanë kryer kërkime: gjatë stimulimit të trurit elektrik të një pacienti që vuante nga epilepsia, pacienti vuri re se dikush po përsëriste veprimet e saj prapa saj. Dhe kur mjekët i kërkuan asaj të lexonte diçka në një kartë, ajo tha se një fantazmë po përpiqej të rrëmbejë kartën nga duart e saj.

4. The Conjuring (2013)

Komploti: Familja Perrons hyjnë në një shtëpi të re dhe zbulojnë se ata nuk janë vetëm atje: dikush godet dyert, çifti ndihet i ftohtë, ka një erë të kalbës dhe fëmijët shohin reflekse të çuditshme në pasqyra. Ata kthehen tek Warrens, një çift i ekzorcistëve për ndihmë.

Historia e vërtetë: Në vitin 1970, një grua i bleu vajzën së saj një kukull. Vajza e mori atë në kolegj. Më vonë, fqinji i vajzës e kuptoi se lodra po jetonte vetë. Ed dhe Lorraine Warren, që hetonin këtë rast, arriti në përfundimin se kishte një frymë të keqe brenda kukullës që quhej Annabelle.

3. Deliver Us From Evil (2014)

Komploti: NYPD heton një sërë krimesh të pashpjegueshme. Njëri prej policëve kërkon një ekzorcist për ndihmë.

Historia e vërtetë: Filmi bazohet në rrëfimet e Rreshterit Ralph Sarchie. Ai punoi në rrethin e 46-të të Bronksit. Ai gjithashtu ka botuar një libër të quajtur ‘Beware the Night’. Ralfi përshkroi përvojën e tij në hetimin e disa rasteve (duke përfshirë edhe ato misterioze).

2. Robert (2015)

Komploti: Paul dhe Jenny janë gati për të djegur shtëpinëe tyre të vjetër, Agatha, e cila bëhet gjithnjë e më e harruar dhe me qëllim të keq. Gruaja e zemëruar i jep një kukull të quajtur Robert djalit të ish punëdhënësve. Më vonë, pasi ajo të largohet, gjërat e çuditshme fillojnë të ndodhin në shtëpi.

Historia e vërtetë: Kjo kukull frymëzoi shumë regjisorë filmash. Dhe ishte me të vërtetë i talentuar në hakmarrje për një qëndrim të keq ndaj një shërbëtoreje. Dëshmitarët pretendonin se panë gjëra të tmerrshme dhe të frikshme: kukulla shkelte syri dhe lëvizte nga një dhomë në tjetrën me shpejtësi të jashtëzakonshme.

1. The Nightmare (2015)

Komploti: Regjisori i filmit intervistoi çdo pjesëmarrës të projektit dhe rikrijoi gjithçka që ata panë në ëndrrat e tyre. Ky dokumentar tregon tetë njerëz të ndryshëm që shohin ëndrra të ngjashme ku shfaqet një hije e një njeriu të çuditshëm.

Historia e vërtetë: Filmi studion fenomenin e paralizës së gjumit. Me ndihmën e tetë njerëzve, shikuesi mund të shohë se çfarë ndodh kur dikush është pothuajse i zgjuar, por vetëdija e tyre ende është e prerë: ata kuptojnë gjithçka që po ndodh, por nuk janë në gjendje të kontrollojnë trupin e tyre. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Biznesmeni shqiptar i drejtohet Besit pas ndarjes nga Xhensila: Të pata thënë, më vjen keq por ke shpëtuar një herë e mirë

Biznesmeni shqiptar i drejtohet Besit pas ndarjes nga Xhensila: Të pata thënë, më vjen keq por ke shpëtuar një herë e mirë

Magazina
Pas spekulimeve të shumta, Romeo bën veprimin e papritur në lidhje me Heidin

Pas spekulimeve të shumta, Romeo bën veprimin e papritur në lidhje me Heidin

Magazina
Emily Ratajkowski tregon figurën e saj spektakolare në bikini, në pushimet në Monaco

Emily Ratajkowski tregon figurën e saj spektakolare në bikini, në pushimet në Monaco

Magazina
Meritoni mosmarrëveshje me produksionin pas finales së BBVA? Ish-banori habit me veprimin e tij

Meritoni mosmarrëveshje me produksionin pas finales së BBVA? Ish-banori habit me veprimin e tij

Magazina
Heidi Baci shuan heshtjen, tregon pse nuk ka reaguar pas përfundimit të Big Brother VIP Albania

Heidi Baci shuan heshtjen, tregon pse nuk ka reaguar pas përfundimit të Big Brother VIP Albania

Magazina
Irina Shayk tregon figurën e saj të mrekullueshme me bikini të zeza, teksa pozon buzë liqenit

Irina Shayk tregon figurën e saj të mrekullueshme me bikini të zeza, teksa pozon buzë liqenit

Magazina
Kalo në kategori