Tre kartonë të kuq dhe dy gola për Unitedin – kaosi dhe shtatë minutat që vendosën gjithçka në Old Trafford

(Foto: Getty)

Manchester Unitedi fitoi me përmbysje ndaj Fulhamit (3-1) për ta siguruar kualifikimin në gjysmëfinale të Kupës FA.

Momenti vendimtar në ndeshjen e zhvilluar në Old Trafford ndodhi ndërmjet minutave 71 dhe 77 të takimit.

71’ Marco Silva – karton i kuq

72’ Willian – karton i kuq

72’ – Aleksandar Mitrovic karton i kuq

75’ Bruno Fernandes – shënon gol

77’ Marcel Sabitzer shënon gol

Në gjysmën e parë nuk pati gola, ndërsa pesë minuta brenda pjesës së sytë, Aleksandar Mitrovic i kaloi mysafirët në epërsi (50’).

Situata ishte e qetë deri në minutën e 71-të, kur brenda 40 sekondash u ndanë tre kartonë të kuq për Fulhamin.

Manchester United kalon me shumë spektakël në gjysmëfinale të FA Cup
Lexo po ashtu Manchester United kalon me shumë spektakël në gjysmëfinale të FA Cup

Willian e ndali topin me dorë duke penguar Unitedin që të shënonte dhe me këtë rast u akordua penallti në favor të vendasve ndërsa braziliani u përjashtua me karton të kuq (72’).

Derisa VAR po e shqyrtonte situatën, për protestat e ashpra u përjashtua trajneri Marco Silva (71’), derisa kartoni i kuq iu tregua edhe Mitrovicit (72’), pasi sulmuesi serb protestoi në drejtim të gjyqtarit Chris Kavanagh.

Pasoi saktësia e Bruno Fernandes nga pika e bardhë (75’), ndërsa menjëherë më pas me thembër realizoi Marcel Sabitzer (77’).

Dikur më vonë, Bruno e shënoi edhe golin e dytë personal për të vulosur gjithçka dhe për ta kualifikuar Unitedin në gjysmëfinale, ku në Wembley do të përballet me Brightonin. /Telegrafi/

Zbulohet favoriti i ri për të fituar Topin e Artë 2024: Haaland mbetet mbrapa në garë

Girona synon transferimin e yllit të Barcelonës si lojtar i lirë në fund të sezonit

Juventusi mëson çmimin që duhet të paguajë për transferimin e Edon Zhegrovës

Arda Guler dëshmon pse e bleu Real Madridi – shënon gol ndaj Real Sociedadit

Mjafton goli i Guler, Real Madridi arkëton tri pikë në udhëtim tek Real Sociedadi