Është publikuar lista me të nominuarit për eventin më të madh të ndarjes së çmimeve të muzikës në Spanjë, Los40 Music Awards 2020.

Çmimet janë të ndara në tre kategori: Spanjolle, Ndërkombëtare dhe Latine.

Në ndarjen e çmimeve të sivjetme do të përfshihen gjithashtu Çmimi i Artë i Muzikës që do t’i dorëzohet të ndjerit, Pau Doné s pas vdekjes së tij më 9 qershor.

Së shpejti do të bëhet e ditur edhe data e ceremonisë së ndarjes së çmimeve si dhe performancat e gala mbrëmjes së këtij viti.

Si gjithmonë, edhe këtë vit nuk po mungojnë këngëtarët me origjinë shqiptare, të cilët kanë famë ndërkombëtare – e që janë nominuar në disa nga kategoritë e eventit.

Dua Lipa e cila dy vite më parë ishte prezente në Los40 Music Awards dhe rrëmbeu tri çmime, sivjet është e nominuar në katër kategori.

Artistja me prejardhje nga Shqipëria Ava Max është gjithashtu e nominuar në tri kategori, ndërsa hyrje e re për herë të parë sivjet është DJ me prejardhje nga Ferizaj, Regard.

DJ Regard ka arritur që të nominohet për çmimin “Artisti ose producenti më i mirë i zhanrit dance”, me çka ka shënuar edhe për herë të parë nominimin për një çmim internacional.

View this post on Instagram

Hola amigos de España 🇪🇸 Thank you so much for the support and thank you @los40spain for the nomination for “Best Dance Artist or Producer” at #los40musicawards Hope to see you soon ❤️

A post shared by Regard (@djregardofficial) on Oct 15, 2020 at 1:41pm PDT

Kujtojmë që vitin e kaluar ishin këngëtaret Rita Ora dhe Ava Max, ato të cilat fituan nga një çmim në Los40 Music Awards 2019.

Ndërkohë, kjo është lista e plotë e nominimeve për edicionin e sivjetmë:

Kategoria Kombëtare (Spanjolle)

ARTISTI/GRUPI I VITIT
– David Otero
– David Bisbal
– Pablo Alborán
– Dani Martín
– Aitana

ARTISTI I RI MË I MIRË:
– Maikel Delacalle
– Nil Moliner
– Natalia Lacunza
– Lérica
– Miki Núñez

ALBUM MË I MIRË
– Beret: Prisma
– David Bisbal: En tus planes
– Dvicio: Impulso
– Amaral: Salto al color
– Estopa: Fuego

KËNGA E VITIT:
– David Otero & Taburete: Una foto en blanco & negro
– Pablo Alborán & Ava Max: Tabú
– David Bisbal & Aitana: Si tú la quieres
– Nil Moliner & Dani Fernández: Soldadito de hierro
– Aitana & Cali & el Dandee: +

KLIPI I VITIT
– Pablo Alborán dhe Ava Max: Taboo
– Dani Martín: La mentira
– Lola Índigo, Raw Alejandro & Lalo Ebratt: 4 besos
– Pablo López: Mariposa
– Aitana & Reik: Enemigos

Kategoria Ndërkombëtare

ARTISTI/GRUPI I VITIT
– The Weeknd
– Dua Lipa
– Lady Gaga
– Harry Styles
– Black Eyed Peas

ARTISTI I RI MË I MIRË
– Lewis Capaldi
– Tones and I
– Nea
– Doja Cat
– Aya Nakamura

ALBUM I VITIT
– Harry Styles: Fine line
– Dua Lipa: Future Nostalgia
– The Weeknd: After hours
– Lady Gaga: Chromatica
– Lewis Capaldi: Divinely uninspired to a hellish extent

KËNGA E VITIT
– Tones and I: Dance monkey
– Black Eyed Peas y J Balvin: Ritmo
– The Weeknd: Blinding lights
– Lewis Capaldi: Before you go
– Dua Lipa: Don’t start now

KLIPI I VITIT
– The Weeknd: Lighting Blinding
– Lady Gaga and Ariana Grande: Rain on me
– Tones and I: Dance monkey
– Ava Max: Kings and queens
– Dua Lipa: Physical

ARTISTI/PRODUCENTI MË I MIRË I ZHANRIT DANCE
– Topic
– Joel Corry
– Regard
– Nea
– Surf Mesa

Kategoria Latine

ARTISTI/GRUPI I VITIT
– Anitta
– Morat
– Maluma
– Danna Paola
– Camilo

ARTISTI I RI MË I MIRË
– Rauw Alejandro
– Omar Montes
– Nicki Nicole
– Jay Wheeler
– Bad Gyal

ARTISTI/GRUPI MË I MIRË URBAN
– Bad Bunny
– Karol G
– Maluma
– Ozuna
– C. Tangana

KËNGA E VITIT
– Karol G & Nicki Minaj: Tusa
– Camilo: Favorito
– Maluma: Hawai
– Rauw Alejandro & Camilo: Tatto (remix)
– J Balvin: Rojo

KLIPI VITIT
– J Balvin: Rojo
– Karol G & Nicki Minaj: Tusa
– Maluma: Hawai
– Bad Bunny: I dog only
– Rosalía and Travis Scott
– TKN