Erik ten Hag është gati të ndërtojë ekipin e tij të parë rreth tetë yjeve aktualë të Manchester Unitedit, duke përfshirë një grup lojtarësh të rinj në klub.

Të enjten, Unitedi njoftoi se Ten Hag do të ishte menaxheri i ri i përhershëm në Old Trafford, duke marrë përsipër detyrën kur puna e përkohshme e Ralf Rangnick përfundon në qershor.

Kjo i jep fund një sage të gjatë që filloi me shkarkimin e Ole Gunnar Solskjaer në nëntor dhe e pa klubin të lidhur fort me trajnerin e Paris Saint-Germain, Mauricio Pochettino, përpara se të emëronte menaxherin e Ajaxit, Ten Hag.

52-vjeçari duhet të kthejë fatin e një klubi të dështuar, i cili po përpiqet të përfundojë në top katërshen në Ligës Premier këtë sezon.

“Nder dhe emocion i madh, e njoh historinë e klubit”, fjalët e para të Ten Hag si trajner i Man Utd “Nder dhe emocion i madh, e njoh historinë e klubit”, fjalët e para të Ten Hag si trajner i Man Utd

Shumë tifozë do të shpresojnë që ai të ketë mundësinë për të sjellë disa nënshkrime të reja në afatin kalimtar, por holandezi është gjithashtu i gatshëm të punojë me ekipin aktual.

Sipas The Guardian, Ten Hag beson se me stërvitjen e tij, tetë lojtarë mund të ndihmojnë vërtet ta kthejë klubin atje ku dëshiron të jetë.

Ten Hag thuhet se dëshiron të vazhdojë me Bruno Fernandes, Raphael Varane, Marcus Rashford, Scott McTominay dhe Jadon Sancho nga ekipi i parë, duke sjellë gjithashtu talentët si Hannibal Mejbri, Alejandro Garnacho dhe James Garner.

Bruno është tashmë i vendosur mirë në ekipin e parë të United dhe ishte jashtëzakonisht i rëndësishëm në përfundimin brenda katërshes së parë në 2020 dhe duke përfunduar i dyti në 2021.

Përfshirja e tij në grup nuk do të jetë befasi, as Varane apo Sancho, me dy lojtarët që u bashkuan vetëm verën e kaluar. Rashford dhe McTominay të dy erdhën në akademinë e klubit, por të dy kanë pasur shumë kritika këtë sezon.

Lojtarët e rinj të listuar mund të emocionojnë më së shumti tifozët, veçanërisht pasi të gjithë kanë qenë në kryefjalë kohët e fundit për arsye pozitive.

Hannibal emocionoi tifozët të martën mbrëma kur ishte i vetmi lojtar i Unitedit që tregoi shpirt luftarak, kur u fut vonë në humbjen nga Liverpooli.

Shfaqet lista e dëshirave dhe buxheti i transferimeve të Ten Hag te Man Utd, 12 lojtarë do të largohen Shfaqet lista e dëshirave dhe buxheti i transferimeve të Ten Hag te Man Utd, 12 lojtarë do të largohen

Garnacho ishte në lajme kur pesë herë fituesi i Topit të Artë, Cristiano Ronaldo, i dha topin anësorit të ri pasi shënoi një het-trik kundër Norwich City.

Ndërsa Garner ka qenë i huazuar te Nottingham Forest gjatë gjithë sezonit duke marrë shumë lavdërime. Pasi skuadra nga Championship shkaktoi befasi në Fa Cup kundër Arsenalit, pati thirrje që Unitedi ta rikthej atë.

Një tjetër lojtar që mund të përdoret nga Ten Hag është Donny van de Beek. Mesfushori aktualisht është i huazuar te Everton, por ishte pjesë e skuadrës së Ajaxit që shkoi deri në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve më 2019.

Menaxheri ka folur shumë mirë për 25-vjeçarin në të kaluarën dhe ai së shpejti mund të bëhet sërish pjesë e planeve të United, pasi ka pasur vështirësi nën drejtimin e Ole Gunnar Solskjaer dhe Rangnick. /Telegrafi/