LAJMI I FUNDIT:

Toure me akuza të rënda: Guardiola nuk i duronte afrikanët, ai ishte mizor ndaj meje

Toure me akuza të rënda: Guardiola nuk i duronte afrikanët, ai ishte mizor ndaj meje
MANCHESTER, ENGLAND - DECEMBER 14: Josep Guardiola, Manager of Manchester City (L) speaks to Yaya Toure of Manchester City (R) during the Premier League match between Manchester City and Watford at Etihad Stadium on December 14, 2016 in Manchester, England. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Yaya Toure ka dhënë një intervistë për France Football, ku foli për marrëdhënien me ish-menaxherin te Manchester City, Pep Guardiola.

Reklama

Ky i fundit u akuzua prej mesfushorit se aspak nuk i do futbollistët afrikan dhe se i urren me shpirt.

“Ai ishte mizor ndaj meje. A mendoni me të vërtetë se do të kishte vepruar njëjtë edhe me Andres Iniestan te Barcelona? Unë nuk jam i pari, lojtarët e tjerë kanë bërë të njëjtën pyetje edhe në Barcelonë, nëse ka të bëjë me ngjyrën e lëkurës”, tha Toure.

“Ndoshta ne afrikanët nuk trajtohemi në të njëjtën mënyrë nga disa njerëz të caktuar si nga të tjerët. Kur shihni problemet që ka pasur shpesh me lojtarët afrikanë, kudo që ka qenë, i bëj pyetje vetes”.

Yaya Toure dhe Josep Guardiola (Getty Images)

“Ai pretendon të mos ketë probleme me lojtarët afrikanë, sepse është shumë i zgjuar për ta kapur. Ai kurrë nuk do ta pranojë atë, por në ditën kur do të ketë në formacion pesë lojtarë afrikanë, unë do t’i dërgoj një tortë”, ironizoi reprezentuesi i Bregut të Fildishtë”.

Futbollisti gjithashtu pohoi se spanjolli e largoi pa ndonjë arsye, duke treguar për performancat dhe qëndrimin në stërvitje.

“U përpoqa ta kuptoja. Privatisht fola me trajnerët e stërvitjeve për statistikat e mia dhe kur më thanë se ishin aq të mira se sa disa që luanin dhe ishin më të rinj se unë, kuptova se nuk ishte për shkak të përgatitjes fizike. Unë nuk e di pse ishte, por kam përshtypjen se ishte xheloz, se më shikonte si rival”. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Romero dhe Mac Allister përplasen në rrjetet sociale pas skandalit në Londër ku Liverpooli u dëmtua nga VAR

Romero dhe Mac Allister përplasen në rrjetet sociale pas skandalit në Londër ku Liverpooli u dëmtua nga VAR

Premier League
Manchester United futet në garë për transferimin e yllit të Bayernit

Manchester United futet në garë për transferimin e yllit të Bayernit

Premier League
Futbollistët shpërthyen në lot dhe ndeshja u ndërpre - mjekët bën mrekulli duke shpëtuar jetën e portierit holandez

Futbollistët shpërthyen në lot dhe ndeshja u ndërpre - mjekët bën mrekulli duke shpëtuar jetën e portierit holandez

Ndërkombëtare
Bayern Munich habit me transferimin e fundit, rikthen në klub Jerome Boatengun

Bayern Munich habit me transferimin e fundit, rikthen në klub Jerome Boatengun

Bundesliga
Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

La Liga
Kalo në kategori