Tashmë janë renditur top mesfushorët që kanë arritur të shënojnë më së shumti gola në këtë shekull dhe Frank Lampard është para Steven Gerrardit.

Reklama

Mesfushori i Chelseat u bë golashënuesi i tyre më i mirë në histori në këtë rekord që e arriti në vitin 2013.

Ai e përfundoi karrierën me 261 gola, derisa kishte luajtur edhe për klube si West Ham United, Manchester City dhe New York City.

Në vendin e dytë është bashkëkombësi i tij, Gerrard, që së bashku cilësoheshin si më të mirët në Ligën Premier. Legjenda e Liverpoolit kishte shënuar 206 gola dhe më Lampardin janë vetëm të dy që kanë arritur shifrën e mbi 200 golave.

Ylli i Borussia Dortmundit është në pozitën e katërt, derisa ai është ende aktiv. Lista e përpiluar nga Transfermarkt:

20# Ola Toivonen (117 gola në 397 ndeshje)

19# James Rodriguez (122 gola në 439 ndeshje)

18# Wesley Sneijder (122 gola në 504 ndeshje)

17# Kevin De Bruyne (127 gola në 555 ndeshje)

Image Credit: PA

16# Steffen Hoffman (128 gola në 541 ndeshje)

15# Bryan Ruiz (132 gola në 527 ndeshje)

14# Gini Wijnaldum (135 gola në 621 ndeshje)

13# Arturo Vidal (136 gola në 682 ndeshje)

12# Cesc Fabregas (138 gola në 812 ndeshje)

Image Credit: PA

11# Juan Mata (139 gola në 617 ndeshje)

10# Christian Eriksen (142 gola në 618 ndeshje)

9# Marek Hamsik (147 gola në 645 ndeshje)

8# David Silva (148 gola në 778 ndeshje)

7# Kaka (161 gola në 515 ndeshje)

Image Credit: PA

6# Michael Ballack (169 gola në 565 ndeshje)

5# Ronaldinho (169 gola në 458 ndeshje)

4# Marco Reus (187 gola në 452 ndeshje)

3# Rafael van der Vaart (194 gola në 623 ndeshje)

Image Credit: PA

2# Steven Gerrard (206 gola në 794 ndeshje)

1# Frank Lampard (261 gola në 843 ndeshje). /Telegrafi/

Image Credit: PA