LAJMI I FUNDIT:

Top 25 yjet më të paguar në UFC për vitin 2020

Top 25 yjet më të paguar në UFC për vitin 2020

Një listë e plotë e pagave të asaj që fituan luftëtarët e UFC në vitin 2020 zbulon se Khabib Nurmagomedov ishte ylli më i paguar i MMA-së.

The Eagle fitoi mbi gjashtë milionë dollarë në triumfin në UFC 254 ndaj Justin Gaethje do të thotë se ai ka fituar dyfish më shumë se çdo kundërshtarë.

I dyti në listë është rivali i vjetër i Khabibit, Conor McGregor. ‘The Notorious’ fitoi një pagë rreth tre milionë dollarë në fitoren ndaj Donald Cerrones në janar.


Sidoqoftë vlen të përmendet se burimi origjinal, MMABreakdown , vëren që lista e tyre e pagimit përfshin vetëm “pagat e raportuara plus përballjet e mbrëmjes dhe shpërblimet e mbrëmjes që janë bërë publike, së bashku me pagat e Reebok (tani quhet pagesa e shtesë e javës së luftës)”.

Disa luftëtarë të dalluar mund të marrin shpërblime shtesë të paguara për ta që nuk raportohen (plus një një rritje nëse ata luftojnë për titull). Pra, shifra aktuale, posaçërisht për dikë si McGregor, mund të jetë më e lartë se paga e lëshuar nga Komisioni Shtetëror i Atletikës në Nevada.

Në përgjithësi, katër luftëtarë të UFC-së bënë mbi një milion dollarë vetëm përmes pagave të tyre. Nurmagomedov, McGregor, Junior dos Santos (i cili luftoi – dhe humbi – tre herë në vitin 2020) dhe Israel Adesanya (i cili luftoi dy herë).

Luftëtari mesatar i UFC-së mori 147,965 dollarë në vitin 2020 – që në fakt është një rritje në mesataren e vitit 2019 prej 146,673 dollarë. Jo keq duke marrë parasysh pandeminë globale që vendosi frenat në luftime të shumta gjatë gjithë vitit.

Top 25 luftëtarët e UFC-së me fitime më të larta për fundvitin kalendarik janë renditur më poshtë:

1) Khabib Nurmagomedov (6,090,000 dollarë)

2) Conor McGregor (3,060,000 dollarë)

3) Junior dos Santos (1,560,000 dollarë)

4) Izraeli Adesanya (1,230,000 dollarë)

5) Justin Gaethje (920,000 dollarë)

6) Jose Aldo (900,000 dollarë)

7) Deiveson Figueiredo (875,000 dollarë)

8) Anthony Pettis (855,000 dollarë)

9) Alistair Overeem (830,000 dollarë)

10) Stipe Miocic (790,000 dollarë)

11) Dominick Reyes (760,000 dollarë)

12) Robert Whittaker (745,000 dollarë)

13) Marcin Tybura (701,000 dollarë)

14) Andrei Arlovski (695,000 dollarë)

15) Tony Ferguson (695,000 dollarë)

16) Donald Cerrone (660,000 dollarë)

17) Kamaru Usman (640,000 dollarë)

18) Anderson Silva (620,000 dollarë)

18) Derrick Lewis (620,000 dollarë)

20) Anthony Smith (615,000 dollarë)

21) Jan Blachowicz (590,000 dollarë)

22) Jim Miller (583,000 dollarë)

23) Charles Oliveira (557,200 dollarë)

24) Kevin Holland (553,000 dollarë)

25) Glover Teixeira (550,000 dollarë). /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Premier League
Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Përfaqësueset
Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

La Liga
Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Serie A
Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori