Finalja e tretë e ‘play-offit’ në Superligën e Kosovës për U-16 – Vajzat, do të përcaktojë se kush do të shpallet kampione e Kosovës në këtë kategori.

Në finale po përballen AA Kerasan Prishtina dhe Junior 06. Në takimin e parë fitoi skuadra nga Prizreni 52-71, kurse në atë të dytë, skuadra prishtinase 50-55.

Finalja e tretë e cila do të zhvillohet të premten me fillim nga ora 19:00 në palestrën e sportit të kolegjit “ISP” në lagjen “Marigona Residence”, do të përcaktojë se kush do të shpallet kampione e Kosovës.

Kjo finale shënon edhe fundin e garave për edicionin 2020-2021 në të gjitha garat në basketbollin e Kosovës.

Në garat e rregullta, të dy këto dy skuadra kishin nga katër fitore dhe një humbje, andaj pritet një sfidë interesante.

Në gjysmëfinale, AA Kerasan Prishtina kishte eliminuar Trepçën, kurse Junior 06 skuadrën e Vushtrria Basket.