LAJMI I FUNDIT:

Tifozët zgjedhin 50 mbrojtësit më të mirë të të gjitha kohërave

Tifozët zgjedhin 50 mbrojtësit më të mirë të të gjitha kohërave

Tifozët e futbollit kanë renditur 50 mbrojtësit më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe është legjenda italiane Paolo Maldini që ka dal i pari i kësaj liste.

Ylli i Milanit kaloi 25 vjet mahnitëse në San Siro, duke fituar shtatë tituj të Serie A dhe pesë trofe të Ligës së Kampionëve.

Italiani dominon në renditje duke fituar më shumë se 3000 se ndjekësi më i afërt, ish-bashkëlojtari i tij, Franco Baresi.

Arti i mbrojtjes: Disa ndërhyrje të Paolo Maldinit që inspiruan shumë talentë në mbarë botën
Lexo po ashtu Arti i mbrojtjes: Disa ndërhyrje të Paolo Maldinit që inspiruan shumë talentë në mbarë botën

Ai ka luajtur 902 ndeshje për Milanin në karrierën e tij, si dhe 126 herë për Italinë, që do të thotë se ai është përcaktimi i vërtetë i qëndrueshmërisë.

‘Il Capitano’ mësoi një gjeneratë të tërë se mbrojtja mund të ishte po aq vendimtare sa sulmi, po të ishe një nga më të mirët.

Maldini dhe Baresi ishin pjesë e skuadrës së famshme të Milanit që shkoi 58 ndeshje të pamposhtur nga 1991 në 1993.

Dyshja luajtën së bashku 196 herë dhe pranuan vetëm 23 gola; kjo i bie një gol në çdo 8.5 ndeshje.

Më poshtë keni listën e faqes së specializuar Ranker:

50.Marcelo

49.Maicon

48.Paul Breitner

47.Riccardo Ferri

46.​​Antonio Cabrini

45.Philipp Lahm

44.Miodrag Belodedici

43.Karl-Heinz Schnellinger

42.Jaap Stam

41.Andreas Brehme

40.Carles Puyol

39.Tarcisio Burgnich

38.Gary Neville

37.Wim Suurbier

36.Dani Alves

35.Hans-Peter Briegel

34.Roberto Carlos

33.Phil Neal

32.Jurgen Kohler

31.Morten Olsen

30.Fabio Cannavaro

29.Roberto Rosato

28.Jamie Carragher

27.Thiago Silva

26.Carlos Alberto

25.Marius Tresor

24.Giuseppe Bergomi

23.Alan Hansen

22.Nilton Santos

21.Claudio Gentile

20.Aldair

19.Sergio Ramos

18.Manfred Kaltz

17.Lucio

16.Lilian Thuram

15.Mauro Tassotti

14.Fulvio Collovati

13.Gerard Pique

12.Alesandro Costacurta

11.Ruud Krol

10.Alessandro Nesta

9.Daniel Passarella

8.Cesare Maldini

7.Giacinto Facchetti

6.Frank Rijkaard

5.Bobby Moore

4.Cafu

3.Franz Beckenbauer

2.Franco Baresi

1.Paolo Maldini

Dyshja spanjolle, Sergio Ramos dhe Gerard Pique janë dy lojtarët e vetëm aktivë që paraqiten në listë.

Dyshja janë bërë legjenda të Barcelonës dhe Real Madridit, ndërsa Pique gjendet në vendin e 13-të, apo gjashtë vende para Ramosit.

Për tifozët e Ligës Premier që debatojnë se cili më i mirë, Nemanja Vidic apo Virgil van Dijk, të dy mbrojtësin nuk gjenden në 50-shen më të mirë.

Holandezi i Reds gjenden në pozitën e 65-të, ndërsa ish-mbrojtësi i Unitedit i 64-ti.

Kush mendon se është mbrojtësi më i madh i të gjitha kohërave?

/Telegrafi/