LAJMI I FUNDIT:

Tifozët e Chelseat zgjedhin 25 lojtarët më të mirë në histori të klubit, lista me shumë befasi

Tifozët e Chelseat zgjedhin 25 lojtarët më të mirë në histori të klubit, lista me shumë befasi

Historia e fundit e klubit anglez të futbollit, Chelsea, është e mbushur me trofe dhe për të kanë luajtur emra të mëdhenj të futbollit botëror.

Që nga koha kur Roman Abramovich mori përsipër klubin në vitin 2003, Blutë kanë fituar pesë tituj të ligës, pesë Kupa FA, dy Liga të Evropës dhe një Ligë të Kampionëve.

Duke pasur parasysh sukseset e tyre të fundit, një numër i lojtarëve më të mëdhenj të klubit kanë luajtur në epokën moderne.

Te gjitha lajmet rreth Chelseat
Lexo po ashtu Te gjitha lajmet rreth Chelseat

Tifozët e Chelseat kanë votuar për 25 lojtarët më të mëdhenj në historinë e klubit dhe nuk është për t’u habitur të shohësh një numër të madh yjesh nga epoka e Abramovich.

Ka disa lojtarë nga epokat e mëparshme që gjenden në listë, por renditja e top pesë vendeve të para sigurisht që do të ngjall debat.

Më poshtë Telegrafi ua sjell listën nga 25 deri tek 1:

25.Nicolas Anelka

Shkëndija më e mirë e karrierës së Anelka erdhi te Chelsea. Francezi dhe Didier Drogba me të vërtetë ishin një forcë që duhej të konsiderohej.

24.Arjen Robben

Holandezi ishte elektrik pas mbërritjes së tij në Stamford Bridge dhe është një turp që ai vetëm kaloi tre vjet me Blutë.

23.Eidur Gudjohnsen

Një sulmues i nënvlerësuar seriozisht. Islandezi ishte i rëndësishëm në epokën para Abramovich dhe ishte pjesë e skuadrës që ngriti tituj radhazi të Ligës Premier nën pronarin rus.

22.Dennis Wise

Wise kaloi 11 vjet me Blutë midis viteve 1990 dhe 2001. Një interpretues i besueshëm dhe një i preferuar i tifozëve, anglezi do të renditej gjithnjë i lartë në këtë listë.

21.Jimmy Greaves

Çfarë lojtari! Në 157 ndeshjet e tij për Blutë, Greaves shënoi 124 gola – një njeri i lindur për të gjetur pjesën e pasme të rrjetës.

20.Roberto Di Matteo

Një mesfushor i shkëlqyer në ditët e tij si lojtar dhe menaxheri i parë i Chelseat që fitoi Ligën e Kampionëve. Një legjendë e vërtetë.

19.Ricardo Carvalho

Një njeri kryesor në magjinë e parë të Jose Mourinho si menaxher. Portugezi dhe John Terry ishin të padepërtueshëm si dyshe.

18.Joe Cole

Gjatë ditëve të tij në Chelsea, Cole ishte absolutisht i mahnitshëm. Një anësor anglez i bekuar me aftësi të jashtëzakonshme, një gjë e rrallë.

17.Branislav Ivanovic

Një lojtar i vlefshëm. Një mbrojtës i shkëlqyeshëm i djathtë dhe një golashënues i golave ​​vendimtar.

16.Cesar Azpilicueta

Kapiteni aktual i Chelseat ka qenë një shërbëtor i shkëlqyer i klubit. Ai ka luajtur në të djathtë, të majtë dhe të qendër të mbrojtjes, duke shkëlqyer në të tre rolet.

15.Jimmy Floyd Hasselbaink

Lojtari me një nga goditjet më të forta që futbolli ka parë ndonjëherë. Gjithashtu një nga sulmuesit më të mëdhenj në historinë e Chelseat.

14.Peter Osgood

Një shpërthim i vërtetë nga e kaluara. Midis viteve 1964 dhe 1974, Osgood shënoi 103 gola në 279 ndeshje, një lojtar i shkëlqyeshëm.

13.Michael Essien

Mesfushori  ganez meriton të jetë në këtë listë thjesht për atë gol të mrekullueshëm kundër Arsenalit. Ai ishte gjithashtu një lojtar i mirë dhe shumë luftarak.

12.N’Golo Kante

Mesfushori më i mirë me tipare mbrojtëse në botë, kjo është gjithçka që duhet të dini.

11.Marcel Desailly

Kapiten fantastik. Desailly dhe Frank Lebouef ishin shumë të mirë në mbrojtje.

10.Ruud Gullit

Është e çuditshme të shohim holandezin kaq lartë në këtë listë. Gullit bëri vetëm 49 paraqitje për Chelsean në fazat e fundit të karrierës së tij, por ai fitoi Kupën FA në vitin 1997 si lojtar-menaxher.

9.Michael Ballack

Çfarë transferimi falas. Ballack ishte një forcë që duhej të llogaritej në katër vitet e tij me Blutë dhe së fundmi ai shprehu keqardhjen e tij që u largua nga klubi shumë herët në vitin 2010.

8.Ashley Cole

Mbrojtësi më i mirë i majtë në historinë e Chelseat dhe Ligës Premier. Nënshkrimi i tij nga Arsenali ishte një goditje e vërtetë.

7.Claude Makelele

Francezi ishte aq mirë saqë pozicioni i mesfushorit-mbrojtës u riemërua ‘roli i Makeleles’. Ai ishte me siguri më i mirë te Chelsea sesa ishte te Real Madridi.

6.Petr Cech

Gjatë ditëve të tij me Chelsean, ka një argument që Cech ishte portieri më i mirë në historinë e Ligën Premier. Një gjigant absolut mes shkopinjve.

5.Gianfranco Zola

Shumë tifozë të Chelseat besojnë se Zola është lojtari më i madh i klubit ndonjëherë. Italiani e bëri lojën të dukej kaq e lehtë, duke shënuar gola dhe duke ndihmuar me asistime dhe me argëtim për fansat, shkaku i driblimeve.

4.Eden Hazard

Ndoshta lojtari më i talentuar në historinë e Chelseat. Në 352 ndeshje, belgu i shkëlqyeshëm shënoi 110 gola dhe bëri 92 asistime, jo keq.

3.John Terry

Kapiten, udhëheqës, legjendë. Këto tre fjalë përmbledhin në mënyrë të përkryer objektin e paluajtshëm që ishte Terry, një njeri që mund të pretendojë se është mbrojtësi më i madh në historinë e Ligës Premier.

2.Frank Lampard

Golashënuesi rekord i Chelseat me 217 gola dhe atë nga mesfusha. Një lojtar aq i madh dhe një lojtar që Blutë ende nuk kanë arritur të zëvendësojnë.

1.Didier Drogba

Një fitues i denjë. Drogba jo vetëm që shënoi gola për argëtim, por ai u kthye lider në çdo ndeshje të madhe. Goli i barazimit dhe penalltia fituese ndaj Bayernit ishin momentet më të mëdha në historinë e Chelseat.

Kaq shumë lojtarë të mëdhenj. Kaq shumë legjenda.

Është e vështirë të argumentosh kundër Drogbas që zuri vendin e parë, por edhe Lampard, Terry ose Hazard do të kishin qenë fitues të denjë gjithashtu.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Përfaqësueset
Gjermania bindëse në start të Kampionatit Evropian 2024 – mposht me spektakël Skocinë

Gjermania bindëse në start të Kampionatit Evropian 2024 – mposht me spektakël Skocinë

Përfaqësueset
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
Notat e lojtarëve, Gjermani 4-1 Skoci: Wirtz dhe Kroos shkëlqyen, por njëri i kaloi me paraqitje

Notat e lojtarëve, Gjermani 4-1 Skoci: Wirtz dhe Kroos shkëlqyen, por njëri i kaloi me paraqitje

Përfaqësueset
Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Përfaqësueset
Pas dorëheqjes së Terzicit, Dortmundi mori një vendim që Hummels nuk e priste

Pas dorëheqjes së Terzicit, Dortmundi mori një vendim që Hummels nuk e priste

Bundesliga
Kalo në kategori