LAJMI I FUNDIT:

Thyhet rekordi i futbollit italian, debuton sulmuesi 15 vjeçar i lindur më 2001 (Foto)

Thyhet rekordi i futbollit italian, debuton sulmuesi 15 vjeçar i lindur më 2001 (Foto)

Genoa bëri histori duke i dhënë sulmuesit Pietro Pellegri debutimin e tij në Serie A, në moshën 15 vjeç e 280 ditë.

Reklama

Sulmuesi erdhi nga bankina në minutën e 88-të gjatë humbjes 1-0 të Genoas ndaj Torinos në mbrëmje e së enjtes.

Me moshën, 15 vjeç e 280 ditë, Pellegri thyen rekordin e të gjitha kohërave të vendosur nga Amedeo Amadei si lojtari më i ri që debuton në kategorinë më të lartë të futbollit italian, përcjell Telegrafi.

Momenti i debutimit në Serie A të sulmuesit 15-vjeçar

Amadei kishte luajtur për Romën në barazimin 2-2 ndaj Fiorentinës në vitet e largëta, më 2 maj të 1937.

Pas sulmuesin të Juventusit, Moise Keane, ai është lojtari i dytë që luan në Serie A, dhe që është i lindur në mijëvjeçarin e ri apo pas vitit 2000.

Mbajeni mend këtë emër, talenti i Juventusit thyen rekord në Serie A
Lexo po ashtu Mbajeni mend këtë emër, talenti i Juventusit thyen rekord në Serie A

Ndërsa, në fakt, ai është i pari që ka lindur në vitin 2001 dhe që luan në Serie A, pasi ai u lind më 17 mars të 2001. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Ligat tjera
'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Vedat Muriqi vazhdon të jetë në radarin e Atletico Madridit

Vedat Muriqi vazhdon të jetë në radarin e Atletico Madridit

La Liga
Zidane pranon të marrë drejtimin e Marseilles, por vetëm me një kusht

Zidane pranon të marrë drejtimin e Marseilles, por vetëm me një kusht

Ligue 1
Mesut Ozil krijon 'skuadrën e ëndrrave' të Ligës së Kampionëve këtë sezon, shumë zgjedhje befasuese

Mesut Ozil krijon 'skuadrën e ëndrrave' të Ligës së Kampionëve këtë sezon, shumë zgjedhje befasuese

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori