Në vitin 2013, filmi “Frozen” pushtoi zemrat e shumë njerëzve dhe siguroi fitimet më të larta në arkë në krahasim me filmat e tjerë të animuar. Por nëse shohim më thellë, do të mendohemi me kujdes dhe kjo është ajo që e bën atë një kryevepër të vërtetë.

Bright Side ka bërë një hulumtim të vogël për këtë film hit duke zbuluar aq shumë detaje mahnitëse sa është me të vërtetë e pamundur të mos dashurohemi me të në vend.

1. Personazhe që bien menjëherë në zemrat tona

Është e vështirë të mohosh që personazhet në Frozen kanë personalitete të shquara. Askush nuk është jashtëzakonisht i përsosur, ata të gjithë luftojnë demonët e tyre, kanë ambicie dhe frikë – dhe kjo është arsyeja pse ne nuk mund të ndihmojmë, por të bashkohemi me ta.

Anna ka një pasion për ëmbëlsirat dhe ushqimin në përgjithësi dhe është aq qesharake dhe e ngathët, sa është e pamundur të mos e adhurosh atë. Ajo është aq shumë si vajzat e vërteta që dikush mund të lidhet me të. Me mendje të hapur dhe të kujdesshme, ajo mban lidhjen me motrën e saj dhe beson në të më shumë se kushdo.

Elsa ka një personalitet shumë të komplikuar dhe i ka kaluar të gjitha, duke u përpjekur të jetojë sipas rregullave të cilave kurrë nuk mund t’i përshtatej. Ajo u rrit duke parë pikat e saj të forta si dobësi dhe veçantinë e saj si diçka që duhet fshehur dhe turpëruar, si shumë njerëz në ditët e sotme.

Ajo është një personazh dramatik që kishte më shumë shpatulla se çdo vajzë që mund të mbante. Lufta e saj me veten dhe të tjerët ishte mënyra e saj për të kuptuar që nuk është vetëm dhe se përshtatet, gjë që është vërtet zemëruese.

2. Një manipulues na mashtroi të gjithë ne dhe ne as nuk e vumë re

Hans është një manipulues tipik që “pasqyron” këdo me të cilin bisedon, duke u sjellë ndryshe me njerëz të ndryshëm. Me Annën, ai është qesharak dhe mendjemadh dhe ushqen fjalët e saj që dëshiron të dëgjojë. Ai është i guximshëm për ushtarët, i sjellshëm me qytetarët dhe me qëllim të keq rreth Dukës së Weaseltown.

Hans duke u bërë i keq nuk ishte një kthesë e paarsyeshme e skenarit. Ai ishte i keq që nga fillimi dhe ai nuk e mashtroi vetëm Annën, por edhe të gjithë ne.

Ka shumë detaje të vogla që në të vërtetë po zbulonin natyrën e tij. Ndërsa këndon “I’ve fond my place” ai nuk i këndon Annës, por Arendellës. Mos harroni atë momentin kur Hans “shpëtoi” Elsën në kështjellën e saj? Ai donte që të dukej sikur e shpëtoi atë, por para se të ndryshonte drejtimin e harkut, ai e kishte shënuar llambadarin dhe e dinte se ku të synonte, në mënyrë që të dukej si një hero, por prapë ta vriste.

3. Përtej këngës “Le It Go”, kuptimi i saj është i dhimbshëm

Në fillim, Elsa ishte planifikuar të ishte e keqe, por regjisorët ndryshuan plotësisht personalitetin e saj kur dëgjuan këngën, “Let It Go”. Ata e panë personazhin nga një anë tjetër dhe e pëlqyen shumë këngën, nuk donin ta ndryshonin. Pra, në vend të kësaj, ata ndryshuan karakterin dhe kështu Elsa u bë një personazh pozitiv.

Por nuk është mënyra e vetme që kënga është thelbësore për Elsën, por është edhe momenti i saktë që ajo bëhet vetë. Para kësaj, ajo vazhdimisht përpiqej shumë për të qenë ajo lloj vajze që prindërit e saj donin ta shihnin – madje ajo vishej dhe i stilonte flokët ashtu si nëna e saj e bënte atë. Por kur ajo shpëton, ajo më në fund vepron si vetvetja.

Ajo shpëton nga dorezat dhe pelerina e saj e rëndë e kurorëzimit që simbolizon të kaluarën e saj dhe pritjet që ajo ishte përpjekur të ndiqte që e rëndojnë ndërsa ajo ngadalë ngjitet në mal. Pas lënies së saj, ajo fillon të vrapojë drejt vetvetes së saj të ardhshme, ndryshon veshjen, e bën vetë modelin e flokëve dhe pastaj fillon dita e re fjalë për fjalë.

Fuqitë e Elsës pasqyrojnë gjithashtu ndjenjat e saj. Kur ajo është e sigurt, është e bukur dhe ajo është e aftë të krijojë gjëra të mahnitshme (përfshirë dordolecat gjallë të dëborës, kështjellat dhe veshjet). Kur ajo ka frikë, është pikante. Kur ajo është e humbur dhe në dëshpërim, ka një stuhi dëbore. Në fund të filmit, kur Hans i thotë Elsës që Anna vdiq, stuhia e borës papritmas shpërthen sepse Elsa ndalon së ndjeri asgjë.

4. “Frozen” thyen rregullat e një përralle tradicionale

“Frozen” përfundimisht sfidon standardet, përfshirë ato që “Disney” ndiqte gjithmonë. Edhe pse ka disa klishe të “Disney”-t në film, shumë prej tyre më vonë sfidohen dhe vihen në dyshim.

“Princi i përsosur” (Hans) rezulton i keq dhe kjo pozitë i shkon Kristoff, i cili është padyshim larg nga të qenit perfekt.

Personazhet më të fortë janë femrat që tregojnë se mund të qëndrojnë në këmbë për veten e tyre.

Padyshim që Anna i mungon përsosmëria mbretërore dhe sillet më shumë si një vajzë e zakonshme dhe Elsa fjalë për fjalë përplas derën e konceptit të “princeshës së përsosur”, duke vendosur të jetë vetvetja para sesa t’i nënshtrohet standardeve.

5. Është një histori për dyert dhe dorezat

Filmi është i mbushur me dyer, të cilat janë pengesa që përfaqësojnë izolimin, mbylljen dhe mungesën e mundësive. Dyert shfaqen dhe përmenden shumë shpesh në film, kështu që ne do të përmendim vetëm ato më të rëndësishmet.

Së pari, dera e dhomës së Elsës ndau vajzat me vite dhe i dha fund afërsisë së motrave. Gjithashtu, kishte portat e kështjellës që mbyllën Annën brenda. Elsa mbyll derën në fund të këngës “Let It Go” dhe portat e kështjellës afër Kristoff kur e kthen Anën, duke menduar se po e lë përgjithmonë. Hans gjithashtu mbyll derën kur e lë Anën të vdesë.

Nuk është çudi që Anna ishte e gatshme të hapte të gjitha dyert! Hans dhe dashuria e tyre ishte “dera e hapur” e parë që ajo mori, e cila shpjegon pse Anna ra në dashuri kaq shpejt. Po, kjo është pikërisht ajo që quhet kënga e tyre – “Love is an open door”.

Simboli tjetër është doreza. Ato shfaqen kur babai i Elsës i jep asaj një palë të tilla me fjalët: “Fsheh, mos e ndiej, mos e lejo të tregojë” dhe kjo është në thelb ajo që do të thotë doreza. Ato ilustrojnë se dikush shpesh fsheh diçka. Për Elsën, ishin fuqitë e saj dhe gjithashtu ajo vetë. Ajo i kishte veshur ato gjatë gjithë kohës, duke u munduar të futet brenda dhe të jetë një vajzë e mirë derisa të shpëtonte. Ajo vendosi të mos fshihej më dhe i hodhi dorezat.

Çuditërisht, Elsa nuk është e vetmja në film që vesh doreza. Dhe një nga të tjerët është … Hans!

Ai i kishte veshur ato gjatë gjithë filmit, duke ilustruar se ai fshihte personalitetin e tij dhe synimet gjatë gjithë kohës. Momenti i vetëm kur ai i heq ato dhe tregon vetveten e tij të vërtetë është kur ai i zbulon qëllimet e tij të vërteta ndaj Annës. Para se të dilte nga dhoma ku la Annën të vdiste, ai kishte veshur përsëri dorezat.

6. Kuptimi i dordolecit Olafi është më i thellë se sa i një dordoleci budalla

Anna dhe Elsa ndërtuan Olafin së bashku kur ishin fëmijë dhe ai është një simbol i dashurisë së tyre për njëri-tjetrin dhe pafajësinë e tyre. Kjo është arsyeja pse ai është kaq fëmijëror dhe qesharak! Ai ndahet kur Elsa aksidentalisht godet Annën me fuqitë e saj që i japin fund kohës së tyre së bashku.

E gjithë kënga “Do you want to build a snowmen?” Ka të bëjë me mënyrën sesi Anna dëshiron të rivendosë afërsinë e tyre, dhe megjithëse është zemërthyer, ne e dimë që Elsa ka dashur të shkojë dhe të ndërtojë burrë dëbore gjatë gjithë këtyre viteve – është në të vërtetë gjëja e parë ajo bën kur shpëton, më në fund ndjehet e lirë ta linte.

Ekziston gjithashtu një moment shumë i rëndësishëm në film kur Elsa sheh Olafin në kështjellën e saj sepse e kupton se mund të krijojë diçka shumë të mirë, qesharake dhe të gjallë.

7. Edhe ngjyrat kanë rëndësi dhe tregojnë një histori

Ngjyrat pasqyrojnë situatën dhe personalitetet dhe ndjenjat e personazheve. Për shembull, Anna ka flokë të kuq dhe zakonisht vesh ngjyra të gjelbërta ose “të ngrohta”, ndërsa flokët e Elsës janë të bardha dhe ajo gjithmonë është në hije blu “të ftohtë”. Veshjet e kurorëzimit të motrave janë në të vërtetë me ngjyrat kombëtare të Arendelle: vjollcë dhe jeshile.

Ajo që është edhe më interesante, është kështjella e akullit Elsa ndryshon ngjyrat sipas gjendjes shpirtërore të saj. Blu është kur është e qetë dhe e lumtur, e kuqe kur frikësohet, dhe e verdhë kur zemërohet.

8. Ka gjëra më të thella pas motrave princesha që këndojnë

Kristoff dhe Anna na tregojnë se gjetja e dashurisë kërkon kohë dhe përpjekje, dhe kjo do të thotë të tejkalosh vështirësitë së bashku dhe t’i qëndrosh njëri-tjetrit pranë në kohëra të vështira.

Me Elsën portretizohen çështjet e shëndetit mendor. Gjatë kurorëzimit, duart e Elsës dridhen dhe ajo ndoshta vuan nga çrregullime ankthi dhe sulme paniku. Me shembullin pozitiv të Elsës që bën më të mirën, filmi tregon se njerëzit me çrregullime mendore nuk janë “të çmendur”.

Filmi ka të bëjë edhe me vetë-pranimin dhe sa e rëndësishme është të jesh vetvetja. /Telegrafi/