LAJMI I FUNDIT:

Tërmetet goditën një zonë të një vullkani në Itali, paralajmërime për evakuime masive

Tërmetet goditën një zonë të një vullkani në Itali, paralajmërime për evakuime masive

Një vullkanolog ka paralajmëruar se mund të nevojiten evakuime masive në një qytet afër Napolit, i cili ndodhet në një zonë të ashtuquajtur “Super Vullkan” që është goditur nga qindra tërmete të vogla javët e fundit.

Një tërmet me magnitudë 4.2 goditi zonën herët të mërkurën, goditja më e fortë në 40 vjet që tronditi fushën vullkanike.


Ekspertët thonë se nuk ka asnjë kërcënim të menjëhershëm të një shpërthimi, por Giuseppe De Natale, ish-kreu i Observatorit të Vezuvit në Institutin Kombëtar për Gjeofizikën dhe Vullkanologjinë (INGV), bëri thirrje për kontrolle urgjente të ndërtesave pas aktivitetit të përsëritur sizmik, përcjell Telegrafi.

Duke folur në cilësinë personale, De Natale tha se herën e fundit që Campi Flegrei pësoi një shpërthim të ngjashëm tërmetesh në vitet 1980, rreth 40,000 njerëz u evakuuan përkohësisht nga Pozzuoli aty pranë.

Qyteti tani ka një popullsi prej më shumë se 80,000 banorësh.

“Aktualisht, unë besoj se rreziku më i menjëhershëm është sizmik. Por është e qartë se duhet të merret parasysh edhe mundësia e një shpërthimi”, i tha ai Reuters. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Turisti japonez vdes pasi kërceu nga

Turisti japonez vdes pasi kërceu nga "një prej lartësive më të mëdha në botë"

Azia
Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
Publikohen pamjet që tregojnë se këmbësoria izraelite është futur në jug të Gazës

Publikohen pamjet që tregojnë se këmbësoria izraelite është futur në jug të Gazës

Azia
Kalo në kategori