LAJMI I FUNDIT:

Të pavaksinuarit Djokovic, Australia ia ndalon hyrjen për tre vjet

Të pavaksinuarit Djokovic, Australia ia ndalon hyrjen për tre vjet

Novak Djokovic do të ndalohet të hyjë në Australi për tre vjet pasi u miratua anulimi i vizës së tij, ka konfirmuar qeveria federale.

Reklama

Në një intervistë në emisionin Today, Karen Andrews konfirmoi ndalimin tre-vjeçar duke thënë: “Rezultati i procesit që shkoi përpara Gjykatës Federale dhe vendimet e tyre – viza u anulua nga Ministri i [Imigracionit] Hawke”.

“Ai anulim u mbështet nga Gjykata Federale, kështu që si rezultat i kësaj, atij do t’i ndalohet hyrja për tre vjet në vend” bëri të ditur zonja Andrews, Ministrja e Punëve të Brendshme.

Djokovic (foto me ekipin në Aeroportin e Melburnit të dielën mbrëma) u organizua të largohej nga Australia brenda disa orësh pasi humbi apelin e tij

“Tani ka disa arsye bindëse që mund të shikohen, por kjo është e gjitha hipotetike në këtë pikë… Çdo aplikim do të shqyrtohet në bazë të meritave të tij”, shtoi ajo.

Djokovic u largua nga Australia të dielën pas 11 ditësh përballjesh të jashtëzakonshme ligjore, pa që tenisit më në fund shteroi opsionet e tij dhe nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të shoqërohej në aeroport nga policia.

Morrison u detyrua gjithashtu të hedhë poshtë pretendimet e çuditshme të presidentit serb se Djokovic ishte ‘torturuar’ ndërsa ishte në paraburgim për emigracionin.

Novak Djokovic është shoqëruar përmes aeroportit të Melburnit të dielën mbrëma (në foto në qendër)

“Epo, është shumë e qartë se Australia nuk e ka torturuar zotin Gjokovic”, Morrison i tha 2GB të hënën.

Djokovic humbi përpjekjen e fundit për të qëndruar në Melburn dhe për të konkurruar në Australian Open të dielën pasi tre gjyqtarë të gjykatës federale vendosën unanimisht se ai nuk kishte arsye për të kundërshtuar anulimin e vizës së zotit Hawke.

34-vjeçari, i cili është urdhëruar të paguajë shpenzimet ligjore të qeverisë federale, tha se ishte ‘jashtëzakonisht i zhgënjyer’ me vendimin e gjykatës për të hedhur poshtë kërkesën e tij. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Ligat tjera
Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ndërkombëtare
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Real Madridi ka arritur marrëveshje me Dortmundin për të nënshkruar me Bellingham

Real Madridi ka arritur marrëveshje me Dortmundin për të nënshkruar me Bellingham

La Liga
Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Përfaqësuesja e Kosovës
Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

La Liga
Kalo në kategori