LAJMI I FUNDIT:

Të gjithë fituesit në ‘BAFTA 2020’

Të gjithë fituesit në ‘BAFTA 2020’
Sam Mendes, Renee Zelleweger, Joaquin Phoenix (Foto: Getty Images/Guliver)

Në Royal Albert Hall të Londrës janë shpallur fituesit e edicionit të sivjetmë të ndarjes së çmimeve BAFTA (Akademia Britanike për Arte Filmike dhe Televizive).

Fituesi më i madh i këtij viti ishte filmi për Luftën e Parë Botërore, “1917”, i regjisorit Sam Mendes që mes tjerash fitoi çmimin për filmin më të mirë, filmin më të mirë britanik dhe çmimin për regjisorin më të mirë.

Joaquin Phoenix e Renee Zelleweger për rolet kryesore, dhe Brad Pitt e Laura Dern për rolet dytësore – ishin fitues të çmimeve për aktorët më të mirë.


Lista e plotë e fituesve në ‘BAFTA 2020’:

Filmi më i mirë
1917
The Irishman
Joker
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Filmi më i mirë britanik
1917 
Bait
For Sama
Rocketman
Sorry We Missed You
The Two Popes

Debutimi më i mirë nga një skenarist, regjisor ose producent britanik
Bait 
For Sama
Maiden
Only You
Retablo

Regjisori më i mirë
Bong Joon-Ho – Parasite
Sam Mendes – 1917
Todd Phillips – Joker
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

Joaquin Phoenix, fitoi çmimin BAFTA për aktorin më të mirë (Foto: Gareth Cattermole/Getty Images/Guliver)

Aktori më i mirë në rol kryesor
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Taron Egerton – Rocketman
Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – The Two Popes

Aktorja më e mirë në rol kryesor
Jessie Buckley – Wild Rose
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renee Zellweger – Judy 

Aktorja më e mirë, Renee Zellweger (Foto: Gareth Cattermole/Getty Images/Guliver)

Aktori më i mirë në rol dytësor
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell
Margot Robbie – Once Upon a Time in Hollywood

Skenari më i mirë origjinal
Marriage Story
Booksmart
Parasite
Knives Out
Once Upon a Time in Hollywood

Skenari më i mirë i adoptuar
The Two Popes
Little Women
Joker
Jojo Rabbit 
The Irishman

Kinematografia
1917
The Irishman
Joker
Le Mans ’66
The Lighthouse

Tema më e mirë muzikore
Joker 
1917
Jojo Rabbit
Little Women
Star Wars: The Rise of Skywalker

Kostumografia
The Irishman
Jojo Rabbit
Judy
Little Women
Once Upon a Time in Hollywood

Editimi
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Le Mans ’66
Once Upon a Time in Hollywood

Regjisori i filmit “1917”, Sam Mendes (Foto: Gareth Cattermole/Getty Images/Guliver)

Dizajn produksioni
1917
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Once Upon a Time in Hollywood

Makijazhi dhe stili
1917
Bombshell
Joker
Judy
Rocketman

Zërimi
1917
Joker
Le Mans ’66
Rocketman
Star Wars: The Rise of Skywalker

Efektet vizuale
1917 
Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
Star Wars: The Rise of Skywalker

Trupa më e mirë
Joker
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
The Personal History of David Copperfield
The Two Popes

Filmi më i mirë në gjuhë jo-angleze
The Farewell
For Sama
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

Dokumentari më i mirë
American Factory
Apollo 11
Diego Maradona
For Sama
The Great Hack

Filmi i animuar
Klaus
Frozen II
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Toy Story 4

Filmi i shkurtër britanik
Azaar
Goldfish
Kamali
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
The Trap

Filmi i shkurtë i animuar britanik
Grandad Was A Romantic 
In Her Boots
The Magic Boat

Çmimi për yllin në ngritje
Awkwafina
Kaitlyn Dever
Kelvin Harrison Jr.
Jack Lowden
Michael Ward

Andy Serkis nderohet për kontributin e tij për kinematografinë (Foto: Gareth Cattermole/Getty Images/Guliver)

Kontribut i jashtëzakonshëm për kinemanë britanike
Andy Serkis

Miqësia BAFTA
Kathleen Kennedy 

/Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Modelja shqiptare, Kleofina Pnishi fejohet me yllin e Interit, Pavard

Modelja shqiptare, Kleofina Pnishi fejohet me yllin e Interit, Pavard

Magazina
Melinda Ademi ndan fotografi të mrekullueshme në bikini, teksa njofton për publikimin e këngës së re

Melinda Ademi ndan fotografi të mrekullueshme në bikini, teksa njofton për publikimin e këngës së re

Magazina
Ekskluzive/ Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Jam shumë e emocionuar dhe kam disa surpriza për ju - me prindërit do ta vizitoj edhe Dibrën

Ekskluzive/ Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Jam shumë e emocionuar dhe kam disa surpriza për ju - me prindërit do ta vizitoj edhe Dibrën

Butrint Avdyli
Kendall Jenner mahnit me paraqitjen në bikini të kuqe gjatë pushimeve

Kendall Jenner mahnit me paraqitjen në bikini të kuqe gjatë pushimeve

Magazina
Ndodhi në vitin 2000 - zbulohet arsyeja se përse Angelina Jolie puthi vëllanë e saj në buzë në ceremoninë e Oscars

Ndodhi në vitin 2000 - zbulohet arsyeja se përse Angelina Jolie puthi vëllanë e saj në buzë në ceremoninë e Oscars

Magazina

"Mirë se vjen në Kosovë" - Bebe Rexha pritet nga presidentja Osmani

Magazina
Kalo në kategori