LAJMI I FUNDIT:

Të gjitha çmimet dhe gjithçka çfarë ndodhi në ceremoninë “Laureatët e Vitit 2022” nga FFK

Të gjitha çmimet dhe gjithçka çfarë ndodhi në ceremoninë “Laureatët e Vitit 2022” nga FFK

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka mbajtur sot (e shtunë) ceremoninë tradicionale për ndarjen e çmimeve për “Laureatët e Vitit”.

Sulmuesi i Përfaqësueses së Kosovës dhe i skuadrës spanjolle, Mallorca, Vedat Muriqi është shpallur futbollisti më i mirë i vitit 2022.

Çmimin kryesor të mbrëmjes “Fadil Vokrri” në mungesë të Muriqit, i cili është i angazhuar me skuadrën e tij, e pranoi drejtori i Përfaqësueses, Muharrem Sahiti, derisa atë e dorëzuan bashkërisht kryetari i FFK-së, Agim Ademi dhe kryetari i kryeqytetit, Përparim Rama.

Pjesë e kësaj ngjarje eventi ishin edhe zëvendës-ministrja e Sportit, Daulina Osmani, presidenti i FSHF-së, njëherësh anëtar i KE të UEFA-s, Armand Duka dhe presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi.

Reklama

Të dy pranuan mirënjohje nga FFK-ja.

Këtë ngjarje me nga një telegram e përshëndetën i pari i FIFA-s, Gianni Infantino dhe ai i UEFA-s, Aleksandër Çeferin.

Reklama

Të dy letrat e presidentëve u lexuan gjatë ngjarjes së “Laureatëve të Vitit”.

Për Muriqin ky është çmimi i dytë i futbollistit të vitit nga FFK, ngase herën e parë e kishte fituar në vitin 2019.

“Ju uroj festat e fundvitit. Jam i lumtur dhe krenar për këtë çmim. Falënderoj bashkëlojtarët e Kombëtares. Jam i sigurt se do të më përkrahni deri në fund të karrierës. Është hera e dytë që po zgjidhem si më i miri. Shpresoj që viti 2023 të jetë viti i Kosovës dhe të arrijmë majat, si në aspektin ekipor me Kosovën, por edhe në aspektin individual”, ka thënë Muriqi nëpërmjet një video mesazhi.

Reklama

Ndërkaq, epiteti i futbollistit më të mirë të vitit 2022 në Superligë i takoi anëtarit të FC Ballkani, Armend Thaqi.

Reklama

Kjo ishte hera e dytë që Thaqi zgjidhet lojtari më i mirë i vitit.

Në 11-shen më të mirë të Superligës u zgjodhën: Enea Koliqi, Armend Thaqi, Lumbardh Dellova, Astrit Thaqi, Ardian Limani, Ermal Krasniqi, Lindon Emërllahu, Ilir Krasniqi, Endrit Krasniqi, Albion Rrahmani, Marko Simonovski.

Sulmuesi maqedonas i Dritës e fitoi edhe çmimin e golashënuesit më të mirë të vitit.

Futbollistja më e mirë e vitit u shpall Lumbardha Misini, derisa shpresa Aurora Racaj.

Lojtari më i mirë në futsall ishte Dardan Topilla i Liqenit.

Reklama

Çmimi i klubit më të mirë të vitit i takoi FC Ballkani, çmimi ‘Fair-Play’, FC Ferizaj, çmimin e klubit më të mirë të vitit tek femrat i takoi KFF EP Hajvalia, derisa në futsall klubi më i mirë u shpall FC Liqeni.

Reklama

Epiteti i trajnerit më të mirë i takoi Ilir Dajës, i cili udhëhoqi Ballkanin drejt sukseseve të titullit kampion dhe kualifikimit në garat ndërkombëtare.

Gjyqtari më i mirë për herë të shtatë u shpall Genc Nuza.

Me mirënjohje të veçanta u nderuan MKRS, Policia e Kosovës, UEFA, FSHF, FFM, FFSHF dhe UKSHF, si dhe sponsorët e FFK-së.

Ndërkaq me mirënjohje post-mortum u nderuan Erion Kajtazi, Leon Kurtishaj, Milaim Krasniqi, Dervish Shala, Avdullah Svarça, Skender Selmani, Eroll Krasniqi, Arben Dubova, Alush Batatina, Hilmi Bellanica, Sokol Hadri, Muharrem Neziri, Halil Gllogjani, Genc Shasivari, Nexhmedin Lleshi, Galip Hoda, Xhelal Haziraj, Shukri Osmani, Vedat Ibrahimi, Afrim Kuqi-Belaku. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Sport

Më shumë
Trajner i ri, sulmues i ri, epokë e re – Tottenhami mund të bëhet konkurrent serioz në Ligën Premier

Trajner i ri, sulmues i ri, epokë e re – Tottenhami mund të bëhet konkurrent serioz në Ligën Premier

Premier League
Pesë ekipe futbolli në mbarë botën që janë

Pesë ekipe futbolli në mbarë botën që janë "të mallkuara"

Ndërkombëtare
Marcelo thotë se Lionel Messi është kundërshtari më i vështirë me të cilin është përballur ndonjëherë

Marcelo thotë se Lionel Messi është kundërshtari më i vështirë me të cilin është përballur ndonjëherë

La Liga
Çmenduri në Spanjë: Barcelona mund të festojë dy tituj të La Ligas në këtë sezon

Çmenduri në Spanjë: Barcelona mund të festojë dy tituj të La Ligas në këtë sezon

La Liga
Bale udhëton mbi 8000 kilometra për të realizuar fundin magjik - atë që shumë prej futbollistëve e ëndërrojnë

Bale udhëton mbi 8000 kilometra për të realizuar fundin magjik - atë që shumë prej futbollistëve e ëndërrojnë

Përfaqësueset
Tuchel zhvillon seancën e parë stërvitore te Bayerni – shqelmon nga pas Leroy Sanen dhe e ndau nga pjesa tjetër e skuadrës

Tuchel zhvillon seancën e parë stërvitore te Bayerni – shqelmon nga pas Leroy Sanen dhe e ndau nga pjesa tjetër e skuadrës

Bundesliga
Kalo në kategori