Presidenti i Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi ka goditur klubet që synonin të formonin Superligën Evropiane dhe vuri në dukje dështimin e tyre për ta bërë projektin e tyre të suksesshëm.

Al-Khelaifi theksoi se UEFA arriti të dalë fituese nga ky mosmarrëveshje dhe thumboi tre klubet rebele që ende nuk kanë braktisur projektin.

“Unë nuk do të kaloj shumë kohë duke folur për 18 Prillin dhe ‘jo shumë Super Ligën’, sepse nuk më pëlqen të përqëndrohem në fabulistët dhe dështues”, tha Al-Khelaifi , i cili është gjithashtu kreu i ri i Klubeve Evropiane në Shoqatën (ECA).

Rikthehet Superliga Evropiane me një ide joshëse: Real Madridi, Barcelona e Juventusi bëjnë hapin e madh Rikthehet Superliga Evropiane me një ide joshëse: Real Madridi, Barcelona e Juventusi bëjnë hapin e madh

“Së bashku ne mbrojtëm interesat e futbollit evropian për të gjithë. Ne u mbështetëm në vendosmërinë dhe forcën e presidentit të [UEFA] [Aleksander Ceferin], i cili qëndroi në këmbë ndaj grushtit të shtetit në mesnatë. Ai tha ‘do të fitojmë’ dhe e bëmë”.

“Ndërsa tre klubet rebele humbin energji, shtrembërojnë rrëfimet dhe vazhdojnë të bërtasin në qiell, ne të tjerët po ecim përpara”.

Al-Khelaifi vazhdoi t’i shfaqë pesë përparësitë strategjike të ECA në përpjekjen për të forcuar futbollin në Evropë.

“Prioriteti i parë është të sjellë stabilitet financiar urgjent në futbollin evropian”, potencoi Al-Khelaifi. “Edhe para COVID-it, shumë probleme financiare prekën futbollin”.

“Prioriteti ynë i dytë është t’i bëjmë marrëdhëniet e ECA më të forta në të gjithë familjen e futbollit, veçanërisht me UEFA”.

“Prioriteti i tretë është që ECA të punojë më mirë për anëtarët e saj – të sigurojë burime të vlefshme për klubet. Ne duhet të pyesim veten, çfarë duhet të sigurojë ECA për anëtarët e saj? Për mua, tani për tani, jo mjaftueshëm. Kjo duhet të ndryshojë”.

Andrea Agnelli dhe Florentino Perez kanë zbarkuar në Barcelonë për t'u takuar me Joan Laportan rreth projektit të Superligës Evropiane Andrea Agnelli dhe Florentino Perez kanë zbarkuar në Barcelonë për t'u takuar me Joan Laportan rreth projektit të Superligës Evropiane

“Shtylla e katërt është se diversiteti dhe përfshirja duhet të jenë në thelbin e ECA -së sonë të re. Kjo mund të jetë një nga fuqitë tona më të mëdha potenciale, por aktualisht ne jemi duke dështuar”.

“Së fundmi, një përparësi që disa njerëz mendojnë se është e padukshme, por duhet të jetë e dukshme: shpirti dhe vlerat themelore të organizatës sonë dhe futbollit evropian”, ka shtuar më tej i pari i PSG-së. /Telegrafi/