LAJMI I FUNDIT:

Sveçla: Protestuesit po detyrohen të nënshkruajnë në lista pjesëmarrjen e tyre, këto taktika duhet të ndalen

Sveçla: Protestuesit po detyrohen të nënshkruajnë në lista pjesëmarrjen e tyre, këto taktika duhet të ndalen

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tha të enjten se pas kushtëzimeve për të marrë pjesë në protesta e organizime të drejtuara nga Lista Serbe, protestuesit po detyrohen të nënshkruajnë në lista pjesëmarrjen e tyre.

Reklama

Sipas tij, haptazi ky është një mjet për të ndërmarrë veprime të mëvonshme ndaj atyre që nuk kanë qenë prezent në protestë.

Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj
Lexo po ashtu Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Ai tutje u shpreh se serbët e Kosovës në vazhdimësi janë nën trysni dhe kërcënime që të kryejnë veprime jashtë vullnetit të tyre.

“Pas kushtëzimeve për të marrë pjesë në protesta e organizime të drejtuara nga Lista Serbe, protestuesit sot po detyrohen të nënshkruajnë në lista pjesëmarrjen e tyre në protestë. Haptazi ky është një mjet për të ndërmarrë veprime të mëvonshme ndaj atyre që nuk kanë qenë prezent në protestë”.

“Kjo mund të nënkuptojë kërcënime dhe dhunë fizike ndaj tyre dhe familjarëve, largime nga puna si dhe dëmtim të pronave të atyre personave”, shkroi Sveçla në llogarinë e tij në Facebook.

Ministri tutje u shpreh se Qeveria e Republikës së Kosovës dhe të gjitha institucionet e sigurisë qëndrojnë të angazhuara e përkushtuara maksimalisht në shërbim të të gjithë qytetarëve të vendit pa dallim.

“Dënojmë ashpër veprimet e vazhdueshme të Listës Serbe dhe bandave kriminale të drejtuara nga ta, me porosi të Beogradit. Këto taktika duhet të ndalen që qytetarët serb të Kosovës të jetojnë pa presione e kërcënime”, përfundoi ai. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
REL nxjerr gënjeshtrat e Vuçiqit gjatë fjalimit të tij në OKB

REL nxjerr gënjeshtrat e Vuçiqit gjatë fjalimit të tij në OKB

Lajme
Shpërthimi në veri, reagon ambasadori Hovenier: Jam i tronditur, autoritetet të kryejnë hetim të plotë

Shpërthimi në veri, reagon ambasadori Hovenier: Jam i tronditur, autoritetet të kryejnë hetim të plotë

Lajme
Kritikat ndaj Kurtit për dialogun me Serbinë, Statovci: Duhet të kërkohet përgjegjësi dhe balancim nga pala serbe

Kritikat ndaj Kurtit për dialogun me Serbinë, Statovci: Duhet të kërkohet përgjegjësi dhe balancim nga pala serbe

Lajme
Stano për shpërthimin në veri: Jemi të shqetësuar që nuk ka de-përshkallëzim të tensioneve

Stano për shpërthimin në veri: Jemi të shqetësuar që nuk ka de-përshkallëzim të tensioneve

Lajme
McGonigal pritet të pranojë fajësinë për akuzat se mori para nga ish-punonjësi i zbulimit shqiptar

McGonigal pritet të pranojë fajësinë për akuzat se mori para nga ish-punonjësi i zbulimit shqiptar

Lajme
Presidenti zviceran: Kosova t'u garantojë serbëve shkallë adekuate të vetë-menaxhimit

Presidenti zviceran: Kosova t'u garantojë serbëve shkallë adekuate të vetë-menaxhimit

Lajme
Kalo në kategori