LAJMI I FUNDIT:

‘The Sun’ shkruan për historinë e familjes së Rita Orës: U larguan nga Kosova kur Millosheviç po bënte gjenocid mbi popullin shqiptar

‘The Sun’ shkruan për historinë e familjes së Rita Orës: U larguan nga Kosova kur Millosheviç po bënte gjenocid mbi popullin shqiptar
Rita Ora me prindërit dhe motrën e saj (Foto: David M. Benett/Dave Benett/Getty Images)

Me kalimin e viteve Rita Ora është bërë një emër i njohur falë karrierës së saj si këngëtare dhe yll i televizivionit.

Reklama

Por disa fansa mund të mos e dinë historinë e saj të pabesueshme familjare, e cila përfshin arratisjen nga vendi i saj i lindjes si fëmijë.

Ky ka qenë përshkrimi që tabloidi britanik The Sun, i ka bërë së fundmi artistes shqiptare duke elaboruar historinë e saj dhe vendin e origjinës.

Kush janë prindërit e Rita Orës?

Rita Ora dhe prindërit e saj (Foto: David M. Benett/Dave Benett/Getty Images)

Rita Ora ka lindur më 26 nëntor 1990 nga prindërit Besnik dhe Vera Sahatçiu.

Babai i saj raportohet se është pronar i një pijetore në Londër dhe ka studiuar më parë për ekonomi.

Nga 'Ferrari' e deri te 'Mercedes' - Flota milionëshe e veturave super luksoze të Rita Orës
Lexo po ashtu Nga 'Ferrari' e deri te 'Mercedes' - Flota milionëshe e veturave super luksoze të Rita Orës

Çifti kanë tre fëmijë së bashku – Elenën, Ritën dhe Donin.

Rita Ora me nënën dhe motrën e saj (Foto: Kate Green/Getty Images)

Ndërkohë, nëna e saj Vera është një psikiatre që punon për NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar).

Ajo u thirr në vijën e parë të frontit gjatë përphapjes së madhe të pandemisë së coronavirusit në pranverën e vitit 2020.

Vera tha: “Për shkak të presionit mbi NHS-në, do të më kërkohet të shkoj në vijën e parë për të ndihmuar ekipin emergjent dhe departamentet e tjera”.

Rita Ora me nënën esaj (Foto: David M. Benett/Dave Benett/Getty Images for Annabel’s )

“Është një kohë shumë e rrezikshme dhe jo të gjithë janë të sigurt dhe qëndrojnë në shtëpi, pasi ne jemi të mbingarkuar me pacientë që vijnë dhe i vënë të gjithë në rrezik”.

Bashkëshorti i Rita Orës, Taika Waititi tregon tatuazhin e ri që ka realizuar në dedikim për artisten shqiptare
Lexo po ashtu Bashkëshorti i Rita Orës, Taika Waititi tregon tatuazhin e ri që ka realizuar në dedikim për artisten shqiptare

Vera iu nënshtrua një mastektomie në vitin 2005 pasi u diagnostikua me kancer gjiri në moshën 39-vjeçare.

Njerëzit shpesh kanë komentuar se sa shumë ngjajnë Rita dhe mamaja e saj.

Nga është Rita Ora?

Rita Ora në Kosovë në vitin 2012 (Foto: ARMEND NIMANI/AFP/GettyImages)

Rita ka lindur në Prishtinë të Kosovës (Ish-Jugosllavi në kohën kur lindi këngëtarja), me të dy prindërit me prejardhje shqiptare.

Ajo kaloi vitin e parë të jetës së saj në një banesë të vogël në Kosovë para se prindërit e saj të iknin nga persekutimi dhe zhurmat e luftës dhe gjenocidit.

Rita Ora ngjitet e dyta në listën e artistëve më të dëgjuar të muajit në Spotify
Lexo po ashtu Rita Ora ngjitet e dyta në listën e artistëve më të dëgjuar të muajit në Spotify

Kosova atëherë ishte pjesë e Jugosllavisë dhe diktatori brutal Slobodan Millosheviç po fillonte shtypjen e tij ndaj shqiptarëve etnikë si familja e Ritës.

Për t’i shpëtuar kësaj, familja u transferua në Mbretërinë e Bashkuar kur ajo ishte një vjeç.

Çfarë ka thënë Rita Ora për prejardhjen e saj?

Rita Ora në Kosovë në vitin 2018, në takim me kryeministrin e atëhershëm, Ramush Haradinaj (Foto: ARMEND NIMANI/AFP via Getty Images)

Në prill të vitit 2020, Rita foli për “shpëtimin nga persekutimi serb” ndërsa familja e saj iu bashkua miliona shqiptarëve të tjerë që u arratisën nga vendi gjatë një lufte dhjetëvjeçare.

Ajo e viziton Shqipërinë dhe Kosovën sa më shpesh që të mundet, madje është emëruar ambasadore nderi e Kosovës në Ambasadën e Londrës në vitin 2015.

Rita Ora dhe Bebe Rexha vazhdojnë të mbesin mike të mira, takohen dhe mbështesin njëra-tjetrën në Los Angeles
Lexo po ashtu Rita Ora dhe Bebe Rexha vazhdojnë të mbesin mike të mira, takohen dhe mbështesin njëra-tjetrën në Los Angeles

Në vitin 2016, Rita pranoi se shpesh ngatërrohet për pamjen e saj dhe njerëzit e përziejn me etni të tjera shkaku  ingjyrës së lëkurës, e cila është pak më e errët.

Një gazetar i ishte referuar këngëtares duke i thënë: “Mendova se ishe gjysmë e zezë dhe gjysmë e bardhë, apo diçka e tillë?”.

Dhe Rita ishte përgjigjur: “Zakonisht të gjithë e bëjnë. Mund të jem edhe unë. Por jo, unë jam shqiptare”. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Arnold Schwarzenegger kujton momentin kur i rrëfeu gruas së tij se kishte një fëmijë me shërbyesen e shtëpisë

Arnold Schwarzenegger kujton momentin kur i rrëfeu gruas së tij se kishte një fëmijë me shërbyesen e shtëpisë

Magazina
Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Magazina
Don Xhoni paralajmëron këngën e re “Ike” - protagoniste në klip është ish e dashura e tij ruse

Don Xhoni paralajmëron këngën e re “Ike” - protagoniste në klip është ish e dashura e tij ruse

Magazina
Oriola Marashi mahnit me linjat trupore në bikini

Oriola Marashi mahnit me linjat trupore në bikini

Magazina
Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Magazina
Kalo në kategori