LAJMI I FUNDIT:

Sulmet me dron në Moskë, “fillimi i fundit” të Vladimir Putinit

Sulmet me dron në Moskë, “fillimi i fundit” të Vladimir Putinit

Një seri sulmesh me dronë në Moskë gjatë muajit të kaluar mund të shënojë fillimin e fundit të dominimit të Rusisë mbi Ukrainën – dhe mund të dërgojë në vdekjen e presidentit rus, Vladimir Putin.

Reklama

“Ky është fillimi i fundit për Putinin”, tha Luke Coffey, ekspert për Rusinë nga Instituti Hudson, një institut me bazë në Uashington, DC.

“Trajektorja tani është drejt rrëzimit të Putinit dhe shpërbërjes së mëtejshme të Federatës Ruse”, shtoi ai, raporton nypost.

Dy dronë vetëvrasës shpërthyen mbi çatinë e Kremlinit më 3 maj, dhe javë më vonë, dronët goditën periferitë e pasura të Moskës, ndërsa Ukraina filloi kundërsulmin e saj kundër Rusisë.

Coffey i tha gazetës se një disfatë ruse në luftën në Ukrainë është e pashmangshme, megjithëse ai nuk e dinte se sa kohë do të zgjaste.

Por kur të vijë, ai parashikoi se do të dërgonte në rënien e Federatës Ruse.

Coffey tha se historianët ka të ngjarë të citojnë shkurtin e vitit 2022, muajin kur Rusia pushtoi Ukrainën, si “momentin më domethënës të atij kolapsi”.

“Pluhuri ende po qetësohet. Unë besoj se 15 vendet që u shfaqën në vitin 1991 [kur u shemb Bashkimi Sovjetik] ishin xhamat e sigurisë që thyheshin”, shtoi ai. “Raundi tjetër i thyerjes do të jetë si një xham 150-vjeçar që thyhet në një shtëpi të vjetër. Do të shkatërrohet në mënyra të rrezikshme dhe nuk do të jetë e lehtë për t’u riparuar apo rregulluar”, shtoi eksperti.

Coffey tha se një disfatë ruse do të çojë në ndarje të mëtejshme midis elitave të vendit, me linjat e ashpra që kthehen kundër Putinit dhe oligarkëve që kërkojnë fundin e gjakderdhjes – dhe statusin e tyre të parisë në Perëndim në një përpjekje për të ruajtur pasurinë dhe fuqinë e tyre.

Putin, tha ai, ose do të përfundojë i vdekur ose i detyruar në mërgim. /Telegrafi/