Lokacioni: Sevilla, Spanjë
Kapaciteti: 60.000

Reklama

Estadio La Cartuja, i njohur zyrtarisht si Estadio La Cartuja de Sevilla, është një stadium i përdorshëm për shumë qëllime që lokalizohet në Isla de la Cartuja në Sevilla të Spanjës.

(Foto: Mundo Deportivo)

Shfrytëzohet më së shumti për ndeshjet e futbollit dhe zakonisht i referohet thjesht si ‘la Cartuja’. Stadiumi është kompletuar në vitin 1999 për Kampionatin Botëror të Atletikiës.

Me një kapacitet prej 60.000 ulësesh, La Cartuja është stadiumi i gjashtë më i madh në Spanjë dhe i dyti në Andaluzi.

Në këtë arenë është zhvilluar finalja e Kupës së UEFA-s në vitin 2003, ndërmjet Celticut dhe Portos.

Reklama

La Cartuja do të jetë arena e katër ndeshjeve të ‘Euro 2020’, ku do të zhvillohet tri takime grupore dhe një sfidë e 1/8 së finales.

Reklama

(Foto: Diaro de Sevilla)


Ndeshjet që do të zhvillohen në stadiumin La Cartuja Sevilla

E hënë 14 qershor 2021 – Grupi E: Spanja vs Suedia (21:00, me kohën lokale)

E shtunë 19 qershor 2021 – Grupi E: Spanja vs Polonia (21:00, me kohën lokale)

E mërkurë 23 qershor 2021 – Grupi E: Sllovakia vs Spanja (18:00, me kohën lokale)

E diel 27 qershor 2021 – R16: 1B vs 3A/D/E/F (21:00, me kohën lokale)


(Foto: BeSoccer)