LAJMI I FUNDIT:

Sot 10 vjet më parë Interi fitoi Ligën e Kampionëve dhe kompletoi tripletën

Sot 10 vjet më parë Interi fitoi Ligën e Kampionëve dhe kompletoi tripletën

Më 22 maj të vitit 2010, klubi i madh italian, Interi kompletoi ‘sundimin’ e futbollit, duke kompletuar fitimin e tre trofeve.

Fitimi i tre trofeve brenda një sezoni apo i njohur ndryshe si ‘tripleta’ është një gjë që shumë pak klube kanë arritur të bëjnë gjatë historisë.


Njëra nga të paktat, padyshim se është klubi italian, Interi, i cili gjatë vitit 2010 arriti të fitojë secilin trofe.

Kapiteni Zanetti duke ngritur tre trofetë e vitit 2010

Trofeu i parë erdhi me triumfin në Kupën e Italisë, pastaj fituan titullin në Serie A, ndërsa qershia mbi tortë erdhi me fitimin e Ligës së Kampionëve.

Pikërisht është trofeu i Ligës së Kampionëve, i cili është fituar saktësisht sikur sot 10 vite më parë, pra me 22 maj të vitit 2010.

Festa pas trofeut të Ligës së Kampionëve

Finalja e madhe e këtij turneu u zhvillua në Santiago Bernabeu, ku Nerazzurrët mposhtën Bayern Munichun me rezultat 2-0.

Fitorja e klubit italian erdhi falë dy golave nga sulmuesi argjentinas, Diego Milito.

Milito ishte vendimtar te Interi më 2010

Kupa e Italisë ishte trofe i parë i Interit këtë vit dhe u fitua me datë 5 maj ndaj Romës.

Fitorja erdhi me rezultat minimal 1-0 dhe u fitua po ashtu me golin e Militos.

Interi duke festuar triumfin në Kupën e Italisë

Triumfi në kampionatin vendas, Serie A, erdhi vetëm në ndeshjen e fundit pas një gare të ashpër me Romën.

Ndeshja vendimtare ishte në udhëtim te Seiena dhe u fitua me rezultat 1-0.

Nerazzurrët duke festuar titullin e 18-të Serie A në histori

Trajner i këtij Interi legjendar ishte portugezi Jose Mourinho, ndërsa ekipi ishte i mbushur me yje dhe legjenda.

Julio Cesar, Maicon, Lucio, Walter Samuel, Javier Zanetti, Esteban Cambiasso, Thiago Motta, Dejan Stankovic, Wesley Sniejder, Goran Pandev, Samuel Eto’o dhe Milito ishin lojtarët kryesor të këtij Interi.

Arkitektët e Interit, Mourinho dhe Moratti

Por, nuk duhet harruar as lojtarë tjerë si Francsesco Toldo, Christian Chivu, Marco Materazzi, Ivan Cordoba, Mario Balotelli dhe Sulley Muntari.

Merita të mëdha padyshim se pati edhe presidenti Massimo Moratti, i cili nuk ndali investimet për vite me radhë deri ta bëri ëndrrën realitet. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Bundesliga
Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

La Liga
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga

"Manchester City është ekipi më i mirë në botë, luan futboll më mirë" - Rodrigo flet për finalen dhe mënyrën si erdhën deri aty

Liga e Kampionëve
Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

La Liga
Messi shënoi një supergol nga distanca, i ngjashëm me një nga golat e tij më të mëdha ndonjëherë

Messi shënoi një supergol nga distanca, i ngjashëm me një nga golat e tij më të mëdha ndonjëherë

Ligat tjera
Kalo në kategori