Në histori të futbollit evropian janë vetëm 15 skuadra që kanë arritur të qëndrojnë të pamposhtura për një kohë të gjatë.

Kur jemi te skuadrat e pamposhtura, Liverpooli është aktualisht skuadra e vetme që nuk ka pësuar humbje në top pesë ligat evropiane.

Por, The Reds ka një rrugë të gjatë për ta thyer rekordin prej 104 ndeshje pa humbje.

Liverpool (Foto: Clive Brunskill/Getty Images/Guliver)

The Malestrom ka përpiluar një listë me 15 skuadrat që kanë shkuar më së largu pa pësuar humbje:

55 ndeshje pa humbje / Shkahtar Donetsk dhe Porto

Shakhtari e kishte arritur këtë gjë në vitin 2002, atëherë edhe kur e fituan titullin e parë të ligës së Ukrainës, derisa shkuan për herë të parë edhe në fazën e eliminimit direkt në Ligën e Kampionëve.

Në anën tjetër, Porto nën Andre Villas Boas e arritën këtë rekord në mes vitit 2010 dhe në fillim të vitit 2012, duke e dominuar kështu ligën e Portugalisë.

FC Porto´s players celebrate with the tr

56 ndeshje të pamposhtur / Benfica dhe Celtic

Benfica e kishte vendosur rekordin e 56 ndeshjeve pa humbje në vitin 1970.

Celtic e kishte arritur këtë rekord kur trajner i skuadrës ishte Brendan Rodgers, gjersa kishin fituar dhjetë trofe në Skoci.

Celtic v Motherwell - Betfred League Cup Final

58 ndeshje pa humbje / Skonto, Olympiacos dhe Milani

Skonto e kishte arritur këtë rekord në vitet 1994-1997, derisa Olympiacosi kishte qëndruar i pamposhtur në vitet 1972-1975.

Milani e kishte këtë periudhë të artë në sezonin 1991/92, e që atëherë konsideroheshin si skuadra më e mirë në Evropë.

AC Milan Players forming a wall

59 ndeshje pa humbje / Pyunik dhe Shirak

Kush mund ta harrojë momentin kur dy skuadrat nga Amernia shkuan 59 ndeshje pa humbje?

Pyunik e kishte bërë këtë gjë në vitet 2002-2004, derisa Shirak kishte arritur këtë në vitet 1993-1995.

p1ds7f1uu718v9t0sinq1e861v6cb.jpg

60 ndeshje të pamposhtur / Union Saint-Gilloise

Skuadra belge e kishte dominuar ligën nga viti 1903/04 deri më 1909/10, për të fituar gjashtë herë radhazi ligën.

p1ds7f5bbc5mga2s35e1r4pcibd.jpg

61 përballje pa u mposhtur / Levdia

Skuadra nga liga e Estonisë nuk kishte pësuar humbje nga viti 2006, 2007, 2008 dhe 2009.

p1ds7f78hv1h881uratnsbs1ojef.jpg

62 ndeshje të pamposhtur / Celtic

Celtic e kishte edhe një moment të lavdishëm në historinë e tyre si klub.

Willie Maley e kishte menaxhuar skuadrën për 43 vite, ndërsa gjatë kohës së tij në sezonet 1915/1916 e deri në 1916/1817 nuk kishte pësuar humbje në asnjë ndeshje.

p1ds7f9tar1f3b1k6c1cg4pml1d2ah.jpg

63 përballje pa humbje / Sheriff Tiraspol

Që kur u themeluan në vitin 1996, skuadra nga Moldavia ka fituar 19 tituj të ligës.

Por, suksesin historik e kishin arritur në sezonin 2006/07, duke mos pësuar humbje në 63 ndeshje.

p1ds7fk94hsj7f3t1vffpveti2j.jpg

88 ndeshje pa pësuar humbje / Lincoln Red Imps

Skuadra nga Gjibraltari e kishte fituar 14 herë ligën dhe nuk kishte pësuar humbje nga viti 2003 deri në vitin 2016.

p1ds7fmdqt1r2s1qtf5b1fnm626l.jpg

104 ndeshje pa pësuar disfatë / Steaua Bucharest

Njëqind e katër ndeshje pa pësuar humbje – rekordi i pathyeshëm në histori të futbollit.

Në vitet e ’80-ta, Steaua e kishte fituar pesë herë ligë dhe ishin të pamposhtur. Ata e fituan Kupën Evropiane në vitin 1986, duke e mposhtur Barcelonën në penallti, parasë të pësonin humbje ndaj Milanit në vitin 1989.

Skuadra rumune kishte fituar 26 tituj të ligës, derisa i fundit ishte në sezonin 2014/15. /Telegrafi/

p1ds7frvdb192l13lqthsc69g29p.jpg