LAJMI I FUNDIT:

Skenari origjinal i “Star Wars” u shit në ankand për 12 mijë euro

Skenari origjinal i “Star Wars” u shit në ankand për 12 mijë euro
"Star Wars"

Skenari origjinal i “Star Wars” që aktori Harrison Ford (Han Solo) la pas në banesën e tij në Londër u shit në ankand në Mbretërinë e Bashkuar të shtunën për 12 mijë euro.

Skenari u përdor kur Ford ishte në Londër për të filmuar pjesën e parë të sagës epike në Elstree Studios në veri të Londrës.

Një draft i katërt i skenarit, i datës 15 mars 1976, u kap nga një koleksionist austriak në Excalibur Auctions në Hertfordshire, në veri të Londrës.


“Star Wars”

Në banesën që merrte me qira në Londër në atë kohë, Ford la skenarin së bashku me orarin e xhirimeve, i cili u shit për katër mijë euro dhe një letër nga një agjent ose mik, e cila u shit për 170 euro.

Të gjitha lajmet nga Star Wars
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Star Wars

Pronarët i gjetën sendet dhe i mbajtën për dekada. Skripti jo i plotë dhe i palidhur përmban rishikime dhe prezanton Han Solo në faqen 56.

“Star Wars”

Filmi i vitit 1977 e katapultoi Fordin në famë ndërkombëtare. Ai luajti në vazhdimet “The Empire Strikes Back” (1980) dhe “Return of the Jedi” (1983), përpara se të riprodhonte rolin në “The Force Awakens” (2015).

Drejtuesi i ankandit të Excalibur Auctions, Jonathan Torode tha se shitja vendosi një rekord të ri për një skenar të Star Wars, “duke treguar se si një lidhje personale me artikujt është kaq tërheqëse për fansat e Star Wars”. /Telegrafi/

“Star Wars”

Në trend Magazina

Më shumë

"Ju djema jeni nga Kosova?", momenti kur Bebe Rexha befasohet nga të rinjtë shqiptarë që i dhuruan tapetin e veçantë

Magazina
Dukagjin Lipa: Nuk fitojmë nga Sunny Hill Festival

Dukagjin Lipa: Nuk fitojmë nga Sunny Hill Festival

Magazina
Modelja shqiptare, Kleofina Pnishi fejohet me yllin e Interit, Pavard

Modelja shqiptare, Kleofina Pnishi fejohet me yllin e Interit, Pavard

Magazina
Kleofina Pnishi - kush është bukuroshja nga Kosova që ia rrëmbeu zemrën dhe u fejua me yllin e Interit?

Kleofina Pnishi - kush është bukuroshja nga Kosova që ia rrëmbeu zemrën dhe u fejua me yllin e Interit?

Magazina
Ekskluzive/ Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Jam shumë e emocionuar dhe kam disa surpriza për ju - me prindërit do ta vizitoj edhe Dibrën

Ekskluzive/ Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Jam shumë e emocionuar dhe kam disa surpriza për ju - me prindërit do ta vizitoj edhe Dibrën

Butrint Avdyli
E ka fituar Big Brother për shkak të lidhjeve familjare që ka me Sarën dhe Lorin, reagon Egla Ceno

E ka fituar Big Brother për shkak të lidhjeve familjare që ka me Sarën dhe Lorin, reagon Egla Ceno

Magazina
Kalo në kategori