Skena që rrallë shihen në histori të futbollit – River Plate fiton me përmbysje në minutën e fundit dhe ia dhuron titullin rivalit Boca Juniors

Njëra nga skenat më të pabesueshme kanë ndodhur në futbollin argjentinas.

Sa herë të shkon në mendje futbolli në Argjentinë mendon për derbin e çmendur mes Boca Juniors – River Plate si dhe rivalitetin e madh që kanë dy skuadrat.

Por kush e kishte menduar se River Plate do t’i jepte një asistim Bocas për tu bërë kampion?

As në skenarët më të mirë të regjisorëve më të mëdhenj botëror nuk mund të bëhej diçka e tillë që ka ndodhë mbrëmë në futbollin argjentinas.

Boca Juniors është kampion i ri i Argjentinës, por ata për këtë titull duhet ta falënderojnë rivalin e përjetshëm River Platen.

Para se të zhvillohej xhiro e fundit, Boca Juniors ishte në krye të tabelës me 51 pikë e ndjekur nga Racing Club me 50 pikë.

Në xhiron e fundit Boca Juniors u ndal në barazim 2-2 para adhuruesve të vet nga Independiente.

Beunos Airesin e kishte kapluar heshtja pasi titulli thuajse u humb, ku në ndeshjen tjetër Racing Club fitoi penallti pranë rezultatit 1-1 përballë River Plates.

Por çfarë ndodhë? Mbrojtësi i inkuadruar në lojë i Racing Club, Jonathan Gavlan humb penalltinë të cilën e priti portieri i Riverit, Armani.

Për t’i dhënë vulën fitores dhe një asistit për rivalët e përjetshëm u përkujdes kolumbiani Miguel Borja që shënoi golin e dytë në sfidë për t’i dhuruar fitoren Riverit, por edhe titullin Bocas.

Rivaliteti mes River e Bocas është jashtëzakonisht i madh, por kush e kishte menduar se një ditë rivali lokal do t’i bënte nderë rivalit për një titull kampioni!. /Telegrafi/

Për tre muaj, 50 baste: Publikohet videoja ku Tonali mezi pret të ndëshkohet me karton të verdhë

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar

Zbulohet emri i vërtetë i Kylian Mbappes - ka lënë të shokuar fansat e tij

Një minutë në fushë kushton 2 milionë euro – dështimi më i madh i Chelseat nga blerjet e fundit

Kalimi te Real Madridi nuk ka të bëjë me paratë: Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes