Ylli i Tour de France, Jasper Philipsen mbeti i shtangur, derisa kishte menduar se triumfoi në Fazën 4 të Grande Boucle.

Reklama

Belgu festoi në mënyrë të egër pasi kaloi vijën e finishit në Calais për të pretenduar – atë që ai mendoi – ishte fitorja e tij e parë në fazën e Turneut. Megjithatë, pa e ditur Jasper Philipsen, Wout van Aert e kishte kaluar vijën tetë sekonda më parë.

Tifozët mbetën të habitur nga paaftësia e Philipsen për të dalluar kostumin e verdhë të ndezur të Van Aert, më pak se 100 metra drejt përfundimit. Por, sprinteri Alpecin-Deceuninck ishte në gjendje të shihte anën qesharake të situatës pas skenës.

Reklama

“Mendova se kisha fituar, por më pas pashë Van Aert përpara dhe kurrë nuk e dija se ai ishte përpara, kështu që po. U ndjeva mirë, por për momentin jam pak i zhgënjyer”, deklaroi ai.

Reklama

“Në ngjitje, nuk e pashë kurrë duke hipur përpara, është një zhgënjim me siguri. Po, për katër ose pesë sekonda sinqerisht mendova se fitova, ishin imazhe qesharake në fund”.

“Unë nuk e doja këtë, kështu që është gjithashtu pak e vështirë. Thjesht nuk e dija se ai (Van Aert) ishte përpara. Gjithashtu nuk dëgjova kurrë në radio, kështu që është turp dhe pse vrapova për fitore”, vazhdoi më tej çiklisti.

Reklama

Van Aert kishte bërë një nga shfaqjet më mbresëlënëse në garat e fundit – me ndihmën e ekipit të tij Jumbo-Visma – kur i kaloi të gjithë në ngjitjen e fundit.

Përfshirë garën e vitit të kaluar, përfundimet e fundit me gjashtë faza të Van Aert në turne ishin: 1-1-2-2-2-1. /Telegrafi/

Reklama