LAJMI I FUNDIT:

Situatë e qetë në Banjskë, vijon operacioni policor

Situatë e qetë në Banjskë, vijon operacioni policor
Reklama

Një ditë pas ngjarjeve të djeshme mes pjesëtarëve të Policisë së Kosovës dhe grupeve terroriste serbe, ku pati të vrarë, të plagosur dhe të arrestuar, situata e përgjithshme në Bajnskë të Zveçanit sot është e qetë dhe pa tensione.

Një autoblindë me policë është duke qëndruar gjatë tërë kohës tek udhëkryqi i rrugës që të çon në drejtim të manastirit të Bajnskës, aty ku u zhvilluan luftimet të dielën, ndërsa askush nuk po lejohet të lëvizë në këtë drejtim, duke përfshirë këtu edhe gazetarët.


Mësohet se operacionet e policisë në kërkim të terroristëve në këtë zonë po vazhdojnë.

Automjetet e EULEX-it, sikur edhe ato të Policisë së Kosovës, e nganjëherë edhe të KFOR-it, janë duke e frekuentuar vazhdimisht këtë pjesë të veriut të vendit, ndërsa gjatë ditës është vërejtur edhe një helikopter i KFOR, duke vëzhguar situatën nga ajri.

Ndërkaq, burime të KosovaPress-it bëjnë të ditur se policia ende nuk ka arritur të marrë kontrollin e plotë brenda manastirit, kështu që dyshohet se aty mund të ketë akoma dikush nga terroristët, qoftë të plagosur apo edhe të vrarë.

Sipas këtyre burimeve, rreth një kilometër në zonën përreth manastirit, sot është gjetur po ashtu një automjet i braktisur dhe pa targa, në të cilin kishte përplot armatim të prodhimit serb.

Ndryshe, Policia e Kosovës sot gjatë një konference për media, ka prezantuar arsenal armesh e pajisjesh tjera, përfshirë automjete të kamufluara të KFOR, uniforma, harta, monedha eurosh, ushqime e medikamente, dhe shumë pajisje tjera ushtarake, që posedonte grupi i armatosur të dielën në fshatin Banjskë.

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e njërit prej të dyshuarve për grabitjen në Suharekë, deklarata e ministrit Sveçla dhe njohësve të sigurisë – të gjitha nga aksioni i Policisë së Kosovës

Vrasja e njërit prej të dyshuarve për grabitjen në Suharekë, deklarata e ministrit Sveçla dhe njohësve të sigurisë – të gjitha nga aksioni i Policisë së Kosovës

Lajme
Tha se Kosova është projekt i përkohshëm, Lushaku - Sadriu i reagon ministrit Aliu

Tha se Kosova është projekt i përkohshëm, Lushaku - Sadriu i reagon ministrit Aliu

Lajme
Shtetasit suedezë i morën me qera veturat Porsche dhe BMW në Aeroportin

Shtetasit suedezë i morën me qera veturat Porsche dhe BMW në Aeroportin "Adem Jashari", dhe nuk i kthyen më

Kronika e Zezë
Gruaja që u vra nga grabitësit në Prishtinë ishte shtetase e Suedisë, lajmi bën jehonë edhe në mediat atje

Gruaja që u vra nga grabitësit në Prishtinë ishte shtetase e Suedisë, lajmi bën jehonë edhe në mediat atje

Lajme
Vrasja e të dyshuarit për grabitjen në Suharekë, a reagoi sipas protokollit Policia e Kosovës?

Vrasja e të dyshuarit për grabitjen në Suharekë, a reagoi sipas protokollit Policia e Kosovës?

Siguri
Çitaku i drejtohet Aliut: Qeveritë janë të përkohshme, Kosova është e përjetshme

Çitaku i drejtohet Aliut: Qeveritë janë të përkohshme, Kosova është e përjetshme

Lajme
Kalo në kategori