LAJMI I FUNDIT:

Simpsonët parashikuan sërish gjithçka: Në një episod të viteve nëntëdhjeta, u lexuan lajmet e sotme

Simpsonët parashikuan sërish gjithçka: Në një episod të viteve nëntëdhjeta, u lexuan lajmet e sotme

Fansat e “The Simpsons” janë të bindur se seriali i animuar televiziv parashikoi edhe një herë dy ngjarje aktuale që ndodhën në të njëjtën ditë, përkatësisht arrestimin e Trumpit dhe filmin e animuar “Barbie”.

Reklama

Domethënë, përdoruesit e rrjeteve sociale ia kanë atribuuar edhe një herë aftësisë për të parashikuar të ardhmen krijuesve të serialit për shkak të akuzave ndaj ish-presidentit amerikan, Donald Trump dhe histerisë rreth filmit “Barbie” të Greta Gerwig.

Arrestimi i presidentit dhe kukulla Barbie ishin pika e komplotit në një episod të vitit 1994 të “The Simpsons” të quajtur “Lisa kundër Malibu Stacy”.

Një prokuror i Gjykatës Penale të Manhattanit ngritit 34 aktakuza kundër Trumpit. Ky zhvillim ndodhi të përkonte me publikimin e një traileri të ri për filmin “Barbie” me Margot Robbie dhe Ryan Gosling.

Një skenë në episod tregon një program televiziv ku prezantuesi Kent Brockman përmend fushatën e Lisa Simpson për t’i bërë krijuesit e kukullës Barbie të prezantojnë një version feminist të saj që do të fuqizojë vajzat e reja.

“Ndërsa ishte e pazakontë të shpenzoje 28 minuta duke raportuar për një kukull, ishte e pamundur që ky reporter të ndalonte së foluri. Ky është vërtet një lajm magjepsës, njerëz. Natën e mirë”, tha ai.

Më pas, në një kthesë tipike, Brookman përfundon segmentin duke njoftuar se presidenti është arrestuar.

Episodi ndodhi në vitet 1990, kur popullariteti i lodrës ishte në kulmin e tij dhe për këtë arsye nuk ishte një referencë e pazakontë në media në atë kohë. Ndoshta më depërtuese ishte premisa e episodit për riformësimin e imazhit të Barbie për të pasqyruar vlerat moderne të femrës.

Këto parashikime i bashkohen një vargu të gjatë parashikimesh “Simpsons” që supozohet se do të realizohen. Në të kaluarën, ata janë vlerësuar me “parashikimin” e çdo gjëje, nga trazirat në Kongresin amerikan deri tek Kamala Harris, duke u bërë zëvendëspresidente e SHBA-së.

Kështu, në rrjetet sociale, ata u kënaqën me një tjetër “parashikim të saktë” të serialit dhe komentuan se “më i çmenduri” deri më tani lidh dy ngjarje aktuale, si dhe se skena nga episodi “tregon fjalë për fjalë – lajmet e sotme”. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Interesante
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Fun
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Interesante
Amerikania me gjuhën e saj të ndarë shokon përdoruesit me mënyrën se si i ha 'shpagetat'

Amerikania me gjuhën e saj të ndarë shokon përdoruesit me mënyrën se si i ha 'shpagetat'

Interesante
Kalo në kategori