LAJMI I FUNDIT:

Silva flet për Tomorin, Leaon dhe rikthimin e tij në “San Siro”

Silva flet për Tomorin, Leaon dhe rikthimin e tij në “San Siro”
(Foto: Twitter/Chelsea FC)

Thiago Silva shfaqi emocionet e tij përpara kthimit të tij në “San Siro” dhe dha mendimet e tij për disa nga lojtarët e Milanit.

Reklama

Kuqezinjtë shpresojnë për një rezultat më të mirë kundër Bluve pasi pësuan një humbje të dhimbshme 3-0 në Londër javën e kaluar. Ishte një humbje përulëse për Stefano Pioli dhe skuadrën e tyre, por ata u rikthyen mirë me fitoren 2-0 ndaj Juventusit të shtunën. Një fitore për të dyja skuadrat është thelbësore, pasi ato luftojnë për një vend në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve.

Duke folur në një konferencë për shtyp, Silva fillimisht komentoi nëse do të dëshironte ta mbyllte karrierën e tij me Milanin.

“Unë tashmë e kam bërë historinë time këtu te Milani, kështu që ky nuk është më rasti këtu për momentin. Nëse kjo mund të kishte ndodhur, duhet të kishte ndodhur përpara se të bashkohesha me Chelsean. Por kush e di, më duhet ta shoh atëherë”, ka deklaruar braziliani

Ai foli për ndjenjën e rikthimit në San Siro.

“Jam shumë i lumtur dhe i emocionuar që jam sërish këtu 11 ose 12 vjet pas herës sime të fundit. Të gjitha përvojat e mira që kam pasur këtu m’u kthyen në mendje dhe nesër do të jem edhe më i emocionuar dhe i prekur. Do të jetë një emocion i madh”.

“Nuk mendoj se Milani nuk është shumë konkurrues. Ata patën një lojë të keqe javën e kaluar kundër nesh, kjo mund të ndodhë, por klubet e mëdha si Milani nuk do ta bëjnë këtë dy herë”.

“Ata patën një rezultat të shkëlqyeshëm kundër Juventusit, kështu që janë shumë të motivuar për të bërë një ndeshje të madhe nesër mbrëma dhe unë mund t’i them vetes dhe ekipit se do të duhet të bëjmë përpjekje të mëdha sepse nuk do të jetë kurrë e lehtë të luajmë këtu në San Siro kundër Milanit”, shtoi ai.

Silva diskutoi rritjen e Fikayo Tomorit te Milani dhe emocionet përpara ndeshjes së nesërme.

“Me siguri Tomori. E kam takuar atë dhe kam qëndruar me të për disa muaj para se të bashkohej me Milanin. E dija se nuk do të ishte e lehtë për të të ndryshonte vendin dhe kulturën, por ai u tregua shumë i mirë”.

“Ai ka konsoliduar aftësitë dhe aftësitë e tij dhe unë gjithmonë them për një mbrojtës, shkolla më e mirë e futbollit që mund të keni është këtu në Itali. Jam i lumtur për të, sepse është një lojtar shumë i zhvilluar dhe i rritur”.

“Ka emocione të mëdha nesër mbrëma. Gruaja ime ishte shumë e prekur kur ne ishim në Londër dhe luanim kundër Milanit. Kështu që nesër mbrëma, gruaja ime do të qajë, por në fund shpresoj se do të jemi në gjendje të qeshim së bashku pas një fitoreje. Kjo është pjesa më e rëndësishme e së nesërmes”.

Më në fund, Silva theksoi më shumë rreziqet e Milanit përpara ndeshjes së Ligës së Kampionëve.

“Nesër do të jetë një ndeshje shumë e vështirë. Do të jetë e vështirë për ne të mbrohemi. Te Leao, ne duhet të jemi shumë të përqendruar dhe të sigurohemi që ai të mos mund ta marrë topin. Nëse i japin topin, do të jenë të rrezikshëm, sepse nëse ai e merr topin, ata mund të shënojnë”.

“Dhe nuk është vetëm ai sepse Giroud është në fushë. Nuk do të jetë e lehtë, por kjo është arsyeja pse duhet të jemi të fokusuar. Theo është një lojtar shumë i mirë, një nga më të mirët në krahun e majtë. Ai është gjithashtu shumë i mirë në mbrojtje”.

“Duhet të jemi të kujdesshëm me të gjithë skuadrën, sepse një ekip i mirë nuk është vetëm një, dy, tre lojtarë të mirë. Është e gjithë skuadra që punon mirë, kështu që ne duhet të jemi të fokusuar te të gjithë ata”, vazhdoi mbrojtësi i skuadrës londineze.

Milani dhe Chelsea janë të dyja të barabarta me katër pikë në Grupin E, një pikë prapa liderit RB Salzburg, kështu që humbja nesër mund të sjellë katastrofë në luftën për një vend në raundin e 16-të. /Telegrafi/