Taktikat e çuditshme të para -luftimit të Deontay Wilder të dizajnuara për të mposhtur Tyson Furyn dështuan në mënyrë spektakolare pas nokautit të tij në raundin e 11-të në Las Vegas.

Si sfidues, amerikani duhej të hynte i pari, por vonoi ecjen e tij në ring në një seri ngjarjesh të çuditshme.

Bronze Bomber qëndroi në mes të një rrethi të formuar nga grupi i tij, duke tentuar që hyrja e tij të ishte sa më spektakolare.

Gjyqtari kritikohet ashpër për numërim të ngadalësuar në rrëzimin e Furyt nga Wilder Gjyqtari kritikohet ashpër për numërim të ngadalësuar në rrëzimin e Furyt nga Wilder

Ai gjithashtu zgjodhi të ndryshojë dorezat në momentet e fundit për të vonuar më tej hyrjen e tij, në atë që me siguri ishte një përpjekje për të shqetësuar Furyn.

Kur ai përfundimisht doli në arenë, 35-vjeçari u vesh me një xhaketë të kuqe dhe maskë të kuqe për të treguar se ishte i gatshëm ta shkatërronte britanikun.

Reagimi fantastik i Shaquille O’Nile në nokautin e Furyt në Wilderin u kap edhe nga kamerat Reagimi fantastik i Shaquille O’Nile në nokautin e Furyt në Wilderin u kap edhe nga kamerat

Ajo provokoi një reagim masiv në mediat sociale, me tifozët që i quanin lëvizjet, “taktika m*ti”. Të tjerët në dukje ishin në anën e shfaqjes teatrale të Wilderit, duke e kthyer kritikën në lavdërim: “Taktika m*ti, jeni të dashuruar me këto taktika m*ti”.

Por, ato strategji që i zbardhi Wilderi, nuk arritën të ndikonin në Furyn, pasi u rrëzua në raundin e tretë dhe në të 11-in, u nokautua. /Telegrafi/

PA: Deontay Wilder