0Shares

Cristiano Ronaldo tashmë është atleti më i paguar në të gjitha sportet dhe tani ai ka një ‘titull’ të ri: kontratë jetësore me Niken.

Ai është sportisti i tretë që ka marrëveshje jetësore me Niken, ashtu si LeBron James dhe Michael Jordan, transmeton Telegrafi.

Modelet dhe çmimet e Audive të lojtarëve të Realit, mësoni kush zgjodhi veturën më të shtrenjtë (Foto) Modelet dhe çmimet e Audive të lojtarëve të Realit, mësoni kush zgjodhi veturën më të shtrenjtë (Foto)

Ronaldo po ashtu ka nënshkruar kontratë të re me Real Madridin që do e mbajë portugezin te Los Blancos për pesë vitet e ardhshme. Këto marrëveshje, së bashku me disa tjera, i japin atij miliona e miliona çdo vit, transmeton Telegrafi.

Më poshtë mund të shikoni se si CR7 i bën dhe shpenzon milionat:

Ronaldo ka fituar 88 milionë euro në 12 muajt e fundit, sipas Forbes ai është sportisti më i paguar në botë.

ronaldo-earned-88-million-in-the-last-12-months-according-to-forbes-making-him-the-highest-paid-sports-star-in-the-world

Më shumë se një e treta e saj (32 milionë dollarë) janë nga marrëveshjet me kompani si Tag Heuer dhe Nike.

I'm proud to have my @tagheuer Special edition! #DontCrackUnderPressure

A photo posted by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on Mar 19, 2015 at 9:16am PDT

Po ashtu ai ka marrëveshje me kompani si Herbalife, Castrol, Samsung dhe KFC.

he-also-has-deals-with-companies-like-herbalife-castrol-samsung-and-kfc

Ai fitonte mbi 12 milionë dollarë në vite nga Nike para marrëveshjes ‘jetësore’ dhe vetëm mendoje CR7 dhe Nike janë në marrëveshje nga 2003.

Marrëveshja e re e portugezit me Nike është 22 milionë euro në vit dhe kështu do të paguhet deri sa të vdes. Kjo marrëveshje do arrijë shifrat 1 miliard dollar kur Ronaldo të mbush 73-vjeç.

Së fundmi Ronaldo ka rinovuar kontratën edhe për pesë vjet me Real Madridin dhe do të fiton 430,000 euro në javë dhe 22 milionë euro në vit, kjo marrëveshje do e mban atë te Los Blancos deri në moshën 36 vjeçare.

gettyimages-529163930_master-1024x723

Në rast se një klub e blen atë duke ia prishur klauzolën që ia vendosur klubi nga Madridi duhet të paguajë 1 miliard euro.

if-he-ever-leaves-madrid-the-team-that-buys-him-will-have-to-pay-the-club-1-billion-in-a-buy-out

Por, si i shpenzon gjithë këto para? Një nga hobit e tij më të mëdhenj janë veturat. Ai ka vozit një Lamborghini Aventador në vlerë 280, 000 eurosh, po ashtu Maserati.

so-what-does-he-spend-his-money-on-one-of-ronaldos-biggest-hobbies-is-cars-he-drives-a-300000-lamborghini-aventador-along-with-his-maserati-pictured

Ai ka edhe një Bentley, Porsche, Mercedes dhe shumë tjera.

he-also-reportedly-owns-a-bentley-a-porsche-and-a-mercedes-among-others

Por, portugezi nuk është gjithmonë i kujdesshëm me ato. Në vitin 2009 bëri një aksident me Ferrarin e tij në vlerë 300,000 eurosh në Mançester, ku edhe lunte në atë kohë.

hes-not-always-careful-with-them-though-in-2009-he-crashed-a-320000-ferrari-in-manchester-where-he-used-to-play

Jeton në një vil 7.1 milionë dollarësh në La Finca, një lagje në Madrid ku jetojnë vetëm pasanikët.

he-lives-in-a-71-million-villa-in-la-finca-an-exclusive-community-in-madrid-built-by-architect-joaquin-torres

Është shumë luksoze.

its-really-nice

Ama, shumë shumë e mirë.

cristiano-ronaldo-house-inside-1

Pasi po flasim për pronat, në vitin 2015  është raportuar se Ronaldo ka blerë një apartament në Trump Towers në Manhattan në vlerë 17.5 milionë dollarësh.

speaking-of-property-in-2015-he-reportedly-dropped-185-million-on-an-apartment-in-manhattans-trump-towers

Ka një hotel në qytetin e tij të lindjes (Madeira, Portugali).

he-opened-a-gorgeous-football-themed-hotel-in-his-hometown-of-madeira-portugal

Po ashtu ka reklamuar orë Jacob dhe Co në vlerë 150.000 euro , një tregues që ka marrëveshje me këto kompani.

hes-also-been-spotted-wearing-a-160000-jacob-and-co-watch-a-perk-of-having-an-endorsement-deal-with-the-company

Ronaldo i pëlqeu aq shumë statuja e tij e dyllit sa që shpenzoi 29.000 euro për ta mbajtur një për vete.

ronaldo-even-liked-a-wax-statue-of-himself-so-much-that-he-reportedly-spent-31000-to-have-one-made-that-he-could-keep

Origjinali mbahet në Muzeun e Dyllit në Madrid dhe raportohet se Ronaldo ka angazhuar një parukier që të ndryshon stilin e flokëve sa herë që ai e ndërron gjatë ndeshjeve. Këtë e bën edhe me statujën e tij në shtëpi, shkruan Telegrafi.

1024

Fama e Ronaldos ka bërë që portugezi të ketë një jetë private po ashtu të mirë, më herët ishte në lidhje me Irina Shayk dhe kjo ishte një burim lajmesh për mediat.

ronaldos-fame-and-wealth-has-made-his-love-life-a-constant-source-of-media-scrutiny-he-dated-irina-shayk

Modalja ruse vazhdon të jetë mahnitëse.

a-gorgeous-russian-swimsuit-model-and-actress

Pas pesë vitesh në lidhje, qifti janë ndarë në janar të 2015.

but-after-five-years-together-the-couple-split-up-in-january-2015

Ronaldo është gjithashtu një admirues i modës.

ronaldo-is-also-a-fashion-aficionado

Ai duket mirë edhe në rroba serioze, ashtu si në fanella sportive.

cristiano-ronaldo-empresario

Ronaldo gjithashtu është një fans i ‘Cryotherapy’ ku trupi i nënshtrohet temperaturave të ulëta, si minus 264 gradë, gjë që i ndihmon muskujt të shërohen më shpejt, transmeton Telegrafi.

ronaldo-is-also-a-fan-of-cryotherapy-where-the-body-is-subjected-to-temperatures-as-low-as-minus-264-degrees-fahrenheit-to-help-muscles-recover-and-to-heighten-his-alertness

Portugezi është model i Armanit dhe ka linjën e tij të brendshmeve së bashku me dizajnerin Richard Chai.

he-has-modeled-for-armani-and-has-an-underwear-line-coming-out-with-designer-richard-chai

Mes modës dhe ftohtit, ai është pjesë edhe e reklamave, si ajo për një kompani telefonike nga Izraeli.

Por, figura e bukur e tij nuk është gjithmonë e dashur për tifozët kundërshtar.

but-his-pretty-boy-image-hasnt-always-been-appreciated-by-opposing-fans

“Besoj se është ashtu pasi jam i pasur, bukur dhe lojtar i madh dhe njerëzit ma kanë zili. Nuk kam shpjegim tjetër”, kishte thënë Ronaldo për Guardian, i pyetur pse e urrejnë kaq shumë.

hes-not-bothered-telling-the-guardian-i-think-that-because-i-am-rich-handsome-and-a-great-player-people-are-envious-of-me-i-dont-have-any-other-explanation

Por, nuk ngurron t’i shfaq edhe momentet njerëzore, sikur ajo duke qarë kur fitoi Topin e Artë në vitin 2015.

but-hes-displayed-human-moments-like-the-time-he-cried-after-winning-the-fifa-ballon-dor-in-2015

Është edhe shumë bamirës, ka dhuruar 154,000 euro për një qendër kanceri portugeze dhe 77,000 euro një fansi 10-vjeçar për operimin në tru.

theres-also-his-charity-work-including-a-donation-of-165000-to-a-portuguese-cancer-centre-and-83000-to-fund-a-10-year-old-fans-brain-surgery

Vazhdo kështu Cristiano. /Telegrafi/

keep-up-the-good-work-cristiano

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)