Nigeria shqyhet si kombëtarja afrikane me e suksesshme në Afrikë.

Para dy dekadash Kombëtarja nigeriane e futbollit arriti të fitojë medaljen e parë të artë olimpike, pasi në gjirin e saj kishte një gjeneratë të artë.

Skuadra kishte emra si Celestine Babayaro, Taribo West, Nwankwo Kanu, Jay-Jay Okocha, Daniel Amokachi dhe Sunday Oliseh, që tani janë legjenda të këtij vendi.

Para disa muajsh Nigeria ka mundur ta përsërisë këtë sukses, por për fat të keq u desh të kënaqet me medaljen e bronztë.

Mungesa e Super Shqiponjave në Kupën Afrikane të Kombeve ka bërë që federata e këtij vendi t’i besojë më shumë skuadrës së re për ta ndërtuar një të ardhme më të mirë.

Reklama

Më poshtë janë shtatë lojtarët afrikan që do të dëgjojmë shumë në të ardhmen për ta. /Telegrafi/

Reklama

Kenneth Omeruo – mbrojtës  

(Alanyaspor – 22 vjeçar)

NIGE 1

William Troost-Ekong – mbrojtës

(Haugesund- 22 vjeçar)

NIGE 2

Ogenyi Onazi – mesfushor

(Trabzonspor – 23 vjeçar)

NIGE 3

Ahmed Musa – sulmues

(Leicester City – 23 vjeçar)

NIGE 4

Alex Iwobi – sulmuesi

(Arsenal – 20 vjeçar)

NIGE 5

Kelechi Iheanacho – sulmues

(Manchester City – 20 vjeçar)

NIGE 6

Moses Simon – sulmues

(KAA Gent – 21 vjeçar)

NIGE 7