Detyra gjigante e Erik ten Hag për të rikthyer në rrugë Manchester Unitedin është po aq e madhe sa duket në aspektin futbollistik, dhe një detyrë që doli shumë e madhe për David Moyes, Louis van Gaal, Jose Mourinho dhe Ole Gunnar Solskjaer.

Me Manchester Cityn dhe Liverpoolin që vendosin një standard të ri dhe po largohen më tej nga pjesa e tjetër, sfida për titull në Ligën Premier është përtej tyre, kështu që si do të duket suksesi në vitin e parë të Ten Hag në krye?

Goal.com ka hedhur një vështrim në shtatë pika që do të përcaktojnë sezonin e parë të holandezit në krye.

Pronari i Chelseat takohet me Jorge Mendesin për të projektuar transferimin e Ronaldos Pronari i Chelseat takohet me Jorge Mendesin për të projektuar transferimin e Ronaldos

Trajtimi i Ronaldos

Ronaldo është absolutisht thelbësor për shpresat e United në trofe.

Ai është etiketuar si problemi dhe kura – por përfitimet e një Ronaldo të pushuar plotësisht i tejkalojnë ato negative.

Ai dëshmoi edhe një herë sezonin e kaluar se mbetet një qendërsulmues shkatërrues me 24 gola në të gjitha garat. Dhe pasi United iu desh të shikonte si objektivat Erling Haaland dhe Darëin Nunez iu bashkuan Cityt dhe Liverpoolit, ata do të duhet të mbështeten te sulmuesi i tyre veteran për të siguruar ndonjë trofe.

Por, do të bëhet fjalë për Ten Hag që të gjejë një mënyrë për ta përshtatur portugezin në sistemin e tij, duke pranuar se ai nuk do të bëjë presion në mënyrën e sulmuesve modernë.

United do të duhet të mbështetet te lojtarët e tjerë që do të zgjidhin ngadalësinë, duke ditur se Ronaldo do të japë shumë para portës.

Edhe këtë herë Messi e mposht Ronaldon: Argjentinasi thyen rekordin e portugezit për më së shumti fanella të shitura Edhe këtë herë Messi e mposht Ronaldon: Argjentinasi thyen rekordin e portugezit për më së shumti fanella të shitura

Është një akt balancues delikat – dhe që mund të jetë absolutisht kritik për sezonin e parë të Ten Hag.

Rigjallërimi i Rashfordit dhe Sanchos

Jadon Sancho pësoi një fillim dërrmues të jetës në United – duke kaluar nga një anëtar kyç i skuadrës së Anglisë të Gareth Southgate në një dyshim të madh për Kupën e Botës.

Ai duhet të bëjë gjithçka për të shkuar në Katar – edhe pasi FIFA zgjeroi listat e skuadrave në 26 lojtarë. Mirëpo, prioriteti i tij është të fillojë karrierën e tij në United.

Sancho supozohej të ishte anësori ikonë për të cilin tifozët e United kanë thirrur që nga largimi i Cristiano Ronaldos në vitin 2009. Ai mund të ishte ende i tillë – dhe vështirë se ishte ideale për të që të shihte trajnerin që e nënshkroi të shkarkohej disa muaj më vonë.

Ai pati disa nga momentet e tij më të ndritshme nën drejtimin e Ralf Rangnick dhe Ten Hag do të duhet të reagojë mbi këtë.

Marcus Rashford është një tjetër që ka nevojë për pak dashuri nga trajneri i ri.

Luan edhe me Messin edhe me Ronaldon, por Garancho nuk mund të përzgjedh se cili është më i miri i të gjitha kohërave Luan edhe me Messin edhe me Ronaldon, por Garancho nuk mund të përzgjedh se cili është më i miri i të gjitha kohërave

Ai gjithashtu po lufton për vendin e tij në Kupën e Botës dhe dëshiron që Ten Hag ta lejojë të vendoset në të majtë të sulmit.

Talenti shpreson se më në fund do të marrë atë lloj të menaxhimit dhe stërvitjes që i ka munguar që kur doli në skenë gjashtë vjet më parë.

Nëse Ten Hag mund të marrë më të mirën nga Rashford dhe Sancho, do t’i jepte jetë të re sulmit të United.

Kualifikimi në Ligën e Kampionëve

Kërkesa minimale absolute në sezonin e tij të parë është të rikthejë Unitedin në rendin e parë të futbollit evropian.

Ata janë kthyer nga të qenit një klub që do të kualifikohej në Ligën e Kampionëve, në një klub që është mësuar shumë për të humbur.

Problemi për Ten Hag është se beteja për katër më të mirët mund të jetë më e ashpër këtë sezon, me një Tottenham të rinovuar nën drejtimin e Antonio Contes, Arsenal që bën hapa dhe Chelsea një skuadër më stabile.

"Manchester United ka bërë nënshkrimin e parë të verës" - shpërthejnë shakatë për rikthimin e Howard Webb në Ligën Premier "Manchester United ka bërë nënshkrimin e parë të verës" - shpërthejnë shakatë për rikthimin e Howard Webb në Ligën Premier

West Hami i ashpër dhe ndoshta edhe një Neëcastle që do të luftojnë për një vend në garat evropiane.

Do të ishte e vështirë të pretendohej se sezoni ishte një sukses nëse United humbiste Ligën e Kampionëve për të dytin vit radhazi.

Një trofe së paku

Kanë kaluar pesë vjet që kur United mori për herë të fundit në duar një trofe. Pesë vite të gjata me agime të rreme dhe premtime boshe, rindezje dhe riorganizime.

Kur Mourinho i udhëhoqi ata drejt Kupës Carabao dhe Ligës së Evropës në vitin 2017, u duk sikur kohët e mira do të ktheheshin.

Ai i udhëhoqi ata në vendin e dytë sezonin e ardhshëm dhe në finalen e FA Cup.

Ndërkohë United është dashur të shikojë si City dhe Liverpool kanë dominuar dhe kanë vendosur standarde të reja.

Transformim impresiv nga McTominay derisa bashkëlojtarët e tij po i shijojnë pushimet Transformim impresiv nga McTominay derisa bashkëlojtarët e tij po i shijojnë pushimet

Ka qenë shikim i dhimbshëm – dhe ndërkohë që Solskjaer ishte në tentim për të ofruar Ligën e Evropës, United nuk ka qenë aq afër sa duhet për të ngritur çmime të mëdha rregullisht.

Ten Hag është mësuar të marrë trofe – duke fituar tre tituj të Eredivisie dhe dy Kupa Holandeze në kohën e tij në Ajax.

Ai do t’i bashkohej një grupi të zgjedhur të trajnerëve të United nëse mund të dorëzojë ndonjë trofe në Old Trafford.

Bashkoheni me Pep dhe Klopp

Është e sigurt të thuhet se shumica e tifozëve të United pranojnë se sfida për titull nuk po vjen këtë sezon.

Fitorja me rikthim 3-2 për të vonuar festimet e titullit të Cityt në vitin 2018 mund të ketë qenë momenti më i mirë i Paul Pogbas me fanellën e kuqe. Pamja e stadiumit Etihad në lot u dha vërtet tifozëve të United diçka për të festuar – edhe nëse e dinin se ishte thjesht një rast i vonimit të të pashmangshmes.

Dy formacionet se si mund të rreshtohet Unitedi me prurjet e reja - Ten Hag vështron shtatë lojtarë Dy formacionet se si mund të rreshtohet Unitedi me prurjet e reja - Ten Hag vështron shtatë lojtarë

Po kështu, zhurma kur Scott McTominay vulosi një fitore 2-0 në derbin në vitin 2020, u duk sikur do të hiqte çatinë nga Old Trafford.

Futbolli ka të bëjë me ato momente dhe Ten Hag do të bëjë mirë të sigurojë disa herët.

Me Unitedin që do të përballet me Liverpoolin në ndeshjen e tretë të sezonit dhe City në fillim të tetorit, ai do të ketë shansin për ta bërë pikërisht këtë.

Raporti me fansat

Përveçse një gjeni menaxherial, suksesi i Klopp është i rrënjosur në faktin se ai po ndërton një Liverpool të frikshëm.

Është një arsye tjetër pse hierarkia e United ankohet aq shumë për dështimin e tyre për ta bindur atë të marrë drejtimin e Old Trafford.

Lidhja e tij me tifozët është diçka që as Guardiola nuk ka mundur ta përsërisë në City, ku ai ka komentuar vazhdimisht për atmosferën në Etihad.

De Gea tallet me Ronaldon për postimin në Instagram De Gea tallet me Ronaldon për postimin në Instagram

Klopp ka ofruar një ekip në traditat më të mira të Liverpoolit – një për të entuziazmuar gjysmën e kuqe të qytetit.

Ai ka folur kundër pronarëve të klubit kur është e nevojshme – jo më pak kundër kundërshtimit të tij ndaj Superligës Evropiane.

Ai është një prej tyre – dhe kjo sjell shumë favore.

Solskjaer mori tifozët e United, të cilët llogariten për besnikërinë e treguar ndaj tij edhe kur ishte e qartë se mbretërimi i tij nuk po shkonte askund.

Ten Hag duhet të marrë përkrahësit së bashku me të në këtë udhëtim.

Në fund të fundit, rezultatet do t’i bëjnë çdo trajner – por nëse ai i dëgjon ata dhe u jep atyre një zë , në sallën e këshillit dhe në terrenin e trajnimit, kjo mund të bëjë ndryshim.

Bugati Veyron milionësh i Ronaldos bëhet copë-copë: Aksident i rëndë i makinës së yllit portugez Bugati Veyron milionësh i Ronaldos bëhet copë-copë: Aksident i rëndë i makinës së yllit portugez

Van Gaal dhe Mourinho shpenzuan shumë kohë duke u përpjekur të riedukojnë tifozët e United se çfarë duhet të presin në epokën pas Fergusonit.

Por, mbështetësit e United presin një ekip fitues, futboll tërheqës dhe trofe – jo justifikime.

Një stil i përcaktuar/tërheqës i futbollit

Një pjesë e madhe e problemeve të United gjatë nëntë viteve të fundit ka qenë mungesa e konsistencës në emërimet e tyre drejtuese.

Nga Moyes te Van Gaal, Mourinho dhe Solskjaer ka pasur ndryshime në filozofinë e futbollit. Si rezultat, United ka mbetur me një skuadër të fryrë, të përzier nga pesë trajnerë të ndryshëm, që daton që nga Sir Alex Ferguson.

Markat e ndryshme të futbollit kanë dështuar të gjithë të ndezin fitilin për tifozët, me sistemin e Van Gaalit të bazuar në posedim të tepruar që i mungon dëshpërimisht emocionet dhe qasja pragmatike e parë e sigurisë e Mourinhos duket arkaike në krahasim me Pep Guardiolën dhe Jurgen Klopp.

Solskjaer dha më shumë pika kryesore për sa i përket paraqitjeve tërheqëse – jo më pak kundër Paris Saint-Germain – por sistemi i tij kundërsulmues u zbulua kundër skuadrave më të vogla.

Ten Hag duhet të zbatojë shpejt filozofinë e tij – edhe nëse ajo nuk jep rezultate të menjëhershme.

Ende nuk ka filluar sezoni i ri në Ligën Premier, por vendoset një rekord i ri Ende nuk ka filluar sezoni i ri në Ligën Premier, por vendoset një rekord i ri

Tifozët do të jenë të durueshëm nëse mund të shohin se çfarë po përpiqet të bëjë – dhe besojnë se kjo është në të vërtetë rruga përpara.

Solskjaer e kuptoi se ky është një klub që është rritur në futbollin më të mirë, me top të bardhë dhe në më të mirën e tij, kjo është ajo që ai dha. Ai thjesht nuk ishte një trajner mjaft i mirë për ta kthyer atë në një formulë fituese në baza të qëndrueshme.

Van Gaal dhe Mourinho ishin thjesht shumë dogmatikë për të devijuar nga filozofitë që kishin sjellë sukses për ta në të kaluarën.

Ten Hag u emërua kryesisht për shkak të ideologjisë së tij të futbollit dhe ai do të duhet ta kapërcejë atë shpejt. /Telegrafi/