Howard Webb po rikthehet në Ligën Premier, duke bërë që tifozët të bëjnë shaka se Manchester United ka bërë nënshkrimin e tyre të parë në afatin kalimtar.

Gjyqtari, i cili ndau drejtësinë finalen e Kupës së Botës në vitin 2010, do të marrë një rol si shefi i arbitrave në elitën e futbollit anglez, pasi kreu aktual Mike Riley njoftoi se do të lirojë pozicionin.

Riley ka mbikëqyrur gjyqtarët si shef i PGMOL për 13 vjet tani, por do të largohet në fund të sezonit 2022/23, duke thënë se “tani është koha e duhur” në një deklaratë.

Gjyqtari i Ligës Premier, Michael Oliver pajtohet me Howard Webb për lojtarin më të vështirë për t'u menaxhuar gjatë një ndeshje Gjyqtari i Ligës Premier, Michael Oliver pajtohet me Howard Webb për lojtarin më të vështirë për t'u menaxhuar gjatë një ndeshje

PGMOL ka thënë se ata janë duke punuar për një zëvendësim për Riley, por sipas The Telegraph, Webb është në garë.

50-vjeçari doli në pension në vitin 2014 dhe menjëherë kaloi në një rol si drejtor teknik për PGMOL.

Ai aktualisht është duke punuar për MLS në një cilësi të ngjashme, me kontratën e tij që skadon në dhjetor.

Nëntë vite kanë kaluar kur Ryan Babel u bë lojtari i parë që gjobitet për një postim në Twitter Nëntë vite kanë kaluar kur Ryan Babel u bë lojtari i parë që gjobitet për një postim në Twitter

Ish-oficeri i policisë thuhet se shihet si “i përshtatshëm” dhe do t’i bashkohet gruas së tij, Bibiana Steinhaus-Webb, në organizimin e PGMOL. Ish-zyrtari i Bundesligës menaxhon gjyqtarët në lojën e femrave.

Por, lajmi për rikthimin e Webb u prit me reagim të menjëhershëm nga tifozët duke bërë shaka se ai është kthyer për të shpëtuar United.

Webb drejtoi 296 ndeshjeve të Ligës Premier në karrierën e tij të gjatë. /Telegrafi/