Gjyqtari i Ligës Premier, Michael Oliver, ka pohuar se ish-ylli i Liverpoolit, Craig Bellamy ishte lojtari më i vështirë për t’u mbajtur nën kontroll.

Reklama

Ish-reprezentuesi i Uellsit ka shijuar një karrierë të shkëlqyer në ligën angleze, duke u mburrur edhe se ishte pjesë e skuadrave si Manchester City dhe Newcastle, si dhe dy periudha të veçanta në Anfield.

Vetë një tifoz i Magpies, Oliver mund të ketë pritur që të ketë një lloj kimie me ish-yllin që luajti në St. James Park.

Referee Michael Oliver has claimed Craig Bellamy was the toughest Premier League player to officiate

Megjithatë, Oliver ka thënë që atëherë për The Athletic se ai në vend të kësaj e konsideroi detyrën e mbajtjes nën kontroll të Bellamys veçanërisht sfiduese, përpara se të zbulonte se si një gjyqtar mund të tregojë se cilat skuadra ka të ngjarë të jenë zhgënjyese për të ndarë drejtësinë.

Reklama
Gjyqtari i njohur anglez, Mark Clattenburg ka zbuluar emrat e pesë lojtarëve më të bezdisshëm për gjyqtarët e futbollit Gjyqtari i njohur anglez, Mark Clattenburg ka zbuluar emrat e pesë lojtarëve më të bezdisshëm për gjyqtarët e futbollit
Reklama

“Craig Bellamy ishte tepër i vështirë. Ajo që ju gjeni është se disa ekipe janë të vështira për të ndarë drejtësinë”, shpjegoi Oliver.

“Ekipet që nuk po fitojnë fillimisht – kjo është e njëjtë në çdo nivel – dhe skuadrat që nuk janë mësuar të humbasin, niveli i zhgënjimit është më i lartë për ta”.

“Por, një lojtar i vështirë për t’u menaxhuar, do të ishte Bellamy. Unë e pashë për dy ose tre vjet – unë jam një tifoz i Newcastles dhe ju e dëshironit atë në ekipin tuaj sepse ai ishte fitues”.

“Por ai ishte një makth për gjyqtarët, sepse ai do të debatonte për gjithçka. Nëse i thoshit se ishte e zezë, ai do t’ju thoshte se ishte e bardhë”.

Reklama
Reklama

Oliver nuk është i vetmi zyrtar që theksoi se sa i mundimshëm mund të jetë Bellamy, me ish-referin e Ligës Premier, Howard Webb që pretendon se ai e kishte të vështirë të menaxhonte situatën me ish-sulmuesin e Man Cityt.

Craig Bellamy was also named by Mark Clattenburg as the most difficult player to deal with as a referee

Webb, i cili mori drejtimin e finales së Kupës së Botës në vititn 2010 në Afrikën e Jugut, sugjeroi që Bellamy ishte i ashpër për të shprehur mendimin e tij pa parë anën e gjyqtarit.

Çuditërisht, një ish-arbitri i tjetër i Ligës Premier, Mark Clattenburg i ka bërë jehonë ndjenjave të Oliver dhe Webb dhe pretendoi se Bellamy do të ishte gjithashtu zgjedhja e tij për lojtarin më të vështirë për të menaxhuar.

Reklama

46-vjeçari tha për MailSport: “E dija se marrëdhënia ime me të ishte në një terren të vështirë kur ai mu afrua në tunelin e Etihad”.

Reklama

“Ai të gërhiste dhe të përqafonte, duke të sfiduar vazhdimisht. Gjuha e tij ishte e tmerrshme, thjesht e vrazhdë”.

“Si gjyqtar, është e vështirë kur ke një lojtar problematik të tillë, sepse je tërhequr pas tij dhe është një shpërqendrim”.

“Për shkak se unë jam një tifoz i Newcastles, pata luksin që të mos e arbitroja kurrë. Do të doja që ai të kishte qëndruar në Newcastle për pak më gjatë”, ka shtuar më tej ai.

Reklama

Bellamy i dha fund mundimit të gjyqtarëve në vitin 2014, kur ai u pensionua nga futbolli. /Telegrafi/