LAJMI I FUNDIT:

Shpjegohet pse Chelsea nuk do të “pranojë automatikisht” vendin në Ligën e Konferencës

Shpjegohet pse Chelsea nuk do të “pranojë automatikisht” vendin në Ligën e Konferencës

Chelsea nuk do të pranojë automatikisht një vend në Ligën e Konferencës sezonin e ardhshëm, pavarësisht se është kualifikuar.

Për shkak të fitores së Manchester United në FA Cup, skuadra londineze ra në Ligën e Konferencës për sezonin e ardhshëm, pavarësisht se përfundoi në vendin e gjashtë, i cili në të kaluarën kishte siguruar futbollin e Ligës së Evropës.

Një ngritje dramatike në formë drejt fundit të sezonit pa që Blutë të fitojnë pesë ndeshjet e tyre të fundit dhe të përfundojnë në vendin e gjashtë si rezultat.

Chelsea mund të bëjë sensacion në futboll duke e emëruar një trajner pa përvojë në drejtimin e ekipit
Lexo po ashtu Chelsea mund të bëjë sensacion në futboll duke e emëruar një trajner pa përvojë në drejtimin e ekipit

Megjithë përpjekjet, hierarkia në Stamford Bridge nuk u pa aq mirë sa duhet dhe Mauricio Pochettino humbi postin e trajnerit.

Ata janë të vendosur për një verë tjetër të turbullt duke kërkuar për një trajner të ri dhe duke u siguruar që të vazhdojnë të respektojnë rregullat e fitimit dhe qëndrueshmërisë së Ligës Premier.

Nëse ata do të konkurrojnë në Evropë, ata gjithashtu do të duhet të respektojnë rregulla më të rrepta të “fair play” financiar, prandaj gazetari Matt Law raporton se ekziston mundësia që ata të tërhiqen nga gara.

Triumfi i Manchester United në FA Cup shkakton pasoja të rënda për Chelsean
Lexo po ashtu Triumfi i Manchester United në FA Cup shkakton pasoja të rënda për Chelsean

Duke folur në At The Bridge Podcast”, Law deklaroi: “Për shkak se UEFA është më e rreptë se fair play financiar i Ligës Premier, Chelsea nuk do të pranojë automatikisht një ftesë në Ligën e Konferencës për rrezikun e shkeljes së rregullave financiare dhe një ndalim të mëvonshëm evropian”.

Liga e Konferencës është kompeticioni i tretë në Evropë dhe për dy herë fituesin e Ligës së Kampionëve, Chelsea, ka të ngjarë të shihet si një turne që nuk ia vlen të hysh nëse rrezikon një ndalim në të ardhmen.

Një gjë është e qartë, Chelsea ka thellësinë e skuadrës së nevojshme për të hyrë dhe mund të luajë lehtësisht me dy skuadra të ndryshme në ligë dhe Evropë.

Publikohet lista me top 10 klubet më të vlefshme në botë - Man United në vendin e dytë
Lexo po ashtu Publikohet lista me top 10 klubet më të vlefshme në botë - Man United në vendin e dytë

Mund të jetë një vendim që merret nga duart e një trajneri që vjen dhe merret në sallën e këshillit.

Çfarëdo që të ndodhë, pasardhësi i Pochettinos do të ketë një punë të madhe në duart e tyre dhe mbetet për t’u parë nëse do t’u jepet koha e nevojshme për të pasur sukses. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

La Liga
Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Ndërkombëtare
Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Ndërkombëtare
Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Përfaqësueset
Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Ndërkombëtare
Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

La Liga
Kalo në kategori