LAJMI I FUNDIT:

Triumfi i Manchester United në FA Cup shkakton pasoja të rënda për Chelsean

Triumfi i Manchester United në FA Cup shkakton pasoja të rënda për Chelsean

Triumfi i Manchester United në finale të FA Cup ndaj Manchester Cityt ka lënë me pasoja të konsiderueshme Chelsean dhe Newcastlen në Evropë.

‘Djajtë e Kuq’ siguruan një vend në Ligën e Evropës për sezonin e ardhshëm, pasi mposhtëm me rezultat 2-1 në finale të FA Cup kampionin e Ligës Premier, Manchester Cityn.


Kjo ishte mundësia e fundit e Unitedit për t’u kualifikuar në Evropë pasi në ligë përfunduan në pozitën e tetë.

Pas golave të shënuar nga Alejandro Garnacho dhe Kobbie Mainoo, klubi anlgez siguroi kualifikimin në Ligën e Evropës përkrah Tottenhamit, por tashmë janë konfirmuar pasojat për dy klube të tjera.

Si rezultat i fitores së Unitedit, Chelsea tashmë nuk do të garojë në Ligën e Evropës por këtë do ta bëjë në Ligën e Konferencës.

Man United mposht Man Cityn në finale të FA Cup – siguron kualifikimin në Ligën e Evropës
Lexo po ashtu Man United mposht Man Cityn në finale të FA Cup – siguron kualifikimin në Ligën e Evropës

Newcastle United në anën tjetër kanë mbetur jashtë garave evropiane për sezonin e ardhshëm, përkundër faktit që janë renditur mbi Manchester Unitedin në ligë.

Manchester City natyrisht, do të konkurrojë në Ligën e Kampionëve së bashku me Arsenalin, Liverpoolin dhe Aston Villën, me këta të fundit që kanë pasur një sezon për t’u mbajtur mend nën urdhrat e Unai Emery.

Pas këtij triumfi të madh të Unitedit, mbetet të shihet se a do të konfirmohet Ten Hag në stol edhe për sezonin e ardhshëm, apo do të shkarkohet dhe në vend të tij do të vijë dikush tjetër./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Tifozi shqiptar humbi rrugën mes spanjollëve, shikoni se si përfundoi

Tifozi shqiptar humbi rrugën mes spanjollëve, shikoni se si përfundoi

Kombëtarja e Shqipërisë
Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024, mposhtemi minimalisht nga Spanja

Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024, mposhtemi minimalisht nga Spanja

Përfaqësueset
Notat e lojtarëve, Shqipëri 0-1 Spanjë

Notat e lojtarëve, Shqipëri 0-1 Spanjë

Përfaqësueset
“Luftuam fortë në çdo ndeshje”, Sylvinho deklaron se Shqipëria u eliminua me kokën lart

“Luftuam fortë në çdo ndeshje”, Sylvinho deklaron se Shqipëria u eliminua me kokën lart

Kombëtarja e Shqipërisë
Berat Gjimshiti me mesazh për tifozët dhe lojtarët e rinj të kombëtares

Berat Gjimshiti me mesazh për tifozët dhe lojtarët e rinj të kombëtares

Kombëtarja e Shqipërisë
Szoboszlai kërkon që UEFA të ndryshojë protokollet pas incidentit mjekësor të Barnabas Varga

Szoboszlai kërkon që UEFA të ndryshojë protokollet pas incidentit mjekësor të Barnabas Varga

Përfaqësueset
Kalo në kategori