LAJMI I FUNDIT:

Shkruhet historia: UFC dhe WWE bëhen bashkë

Shkruhet historia: UFC dhe WWE bëhen bashkë

World Wrestling Entertainment është bashkuar zyrtarisht me Endeavour Group, kompania mëmë e MMA Ultimate Fighting Championship, për të formuar një kompani të re të përbashkët.

Reklama

Marrëveshja vlerëson kompaninë e sapobashkuar në mbi 20 miliardë euro, duke bashkuar vlerën e UFC -së prej 12.5 miliardë eurosh dhe atë të WWE në 10 miliardë.

Aksionarët e Endeavor do të zotërojnë 51 për qind të kompanisë së sapobashkuar, ndërsa aksionerët e WWE do të marrin 49 për qind.

WWE do shitet brenda tre muajsh - vlera e kompanisë kap miliarda euro
Lexo po ashtu WWE do shitet brenda tre muajsh - vlera e kompanisë kap miliarda euro

Endeavor udhëhiqet nga agjenti legjendar i Hollywoodit, Ari Emanuel. Nëse e keni parë spektaklin e njohur ‘Entourage’, personazhi i guximshëm Ari Gold është i bazuar te Emanuel.

“Kjo është një mundësi e rrallë për të krijuar një lojë të pastër sportive dhe argëtuese globale, e ndërtuar atje ku po shkon industria”, deklaroi Ariel Emanuel, drejtori ekzekutiv i Endeavour.

Emanuel, një agjent i fuqishëm i Hollivudit, do të jetë drejtor gjeneral i kompanisë së re dhe do të mbajë titullin e tij shefi ekzekutiv në agjenci.

Endeavour - kompania mëmë e UFC - do të krijojë një kompani të re në një bashkim me WWE

Endeavor u themelua në vitin 1995 dhe u bë grupi Endeavor në 2005 falë një bashkimi me Agjencinë William Morris. Klientët e Emanuelit përfshijnë emra si, Oprah Winfrey, Martin Scorsese, Charlize Theron, Mark Wahlberg, madje edhe ikonën e WWE, Dwayne ‘The Rock’ Johnson.

Suksesi i bujshëm i kompanisë në Hollywood bëri që ata të mund të blinin rivalët IMG për 2. miliardë euro në 2013. Dy vjet më vonë ata do të blinin organizatën Miss Universe nga Donald Trump.

Më e rëndësishmja, në vitin 2016, Endeavor bleu Zuffa, kompaninë mëmë për UFC, për pesë miliardë euro. Shtatë vjet më vonë, ata blenë WWE dhe vendosën të bashkojnë dy kompanitë.

Vince McMahon kërkon shumë për të shitur aksionet e tij në WWE
Lexo po ashtu Vince McMahon kërkon shumë për të shitur aksionet e tij në WWE

Vince McMahon, i cili ka qenë i detyruar më parë të tërhiqej në mes të akuzave për sjellje të pahijshme seksuale dhe heshtje për paratë e dyshimta, do të vendoset si kryetar ekzekutiv si pjesë e kësaj marrëveshjeje.

Fitimet e UFC janë dyfishuar pothuajse në shtatë vitet e fundit që kur Endeavor mori përsipër, por ato nuk ndryshuan shumë nga infrastruktura. Dana White ka mbetur president i UFC-së gjatë gjithë kohës, edhe kur u kap duke goditur me shuplakë gruan e tij në publik dhe pati thirrje nga fansat që ai të jepte dorëheqjen.

Endeavor udhëhiqet nga agjenti legjendar i Hollivudit Ari Emanuel, i cili tha se bashkimi do të "krijojë një lojë të pastër sportive dhe argëtuese globale".

SportsMail kupton se Triple H do të ruajë rolin e tij si kreu për kreativitet pavarësisht shitjes dhe me McMahon si kryetar, do të jetë biznes si zakonisht për kompaninë nga pikëpamja e infrastrukturës.

WWE dhe UFC kanë marrëveshje shumë të forta televizive nga të cilat Endeavor dëshiron të përfitojë. WWE po hyn në vitin e fundit të një marrëveshjeje pesëvjeçare prej 1 miliard erosh, ata gjithashtu fitojnë 265 milionë dollarë në vit nga Rrjeti i USA, në krye të një marrëveshjeje 10-vjeçare për ngjarjet në Arabinë Saudite që do të sjellin 1 miliard euro të tjerë. /Telegrafi/