Republika Çeke e ka eliminuar Holandën me rezultat 2-0, duke kaluar kështu në çerekfinale të Euro 2020.

Golat për çekët i shënuan Tomas Holes dhe Patrik Schick, për t’i dhënë përfaqësueses së tyre një hap tutje në Kampionatin Evropian.

Republika Çeke ishte skuadër më e mirë në fushë dhe mori notën e përgjithshme 7.04, me Holandën që u vlerësua 6.55.

Republika Çeke eliminon Holandën nga Euro 2020, në çerekfinale takohet me Danimarkën Republika Çeke eliminon Holandën nga Euro 2020, në çerekfinale takohet me Danimarkën

Lojtari me paraqitjen më të mirë në këtë sfidë ishte Holes, që u notua me 8.7

Në anën tjetër, dështimet i kësaj përballje dolën të ishin Matthijs de Ligt që u përjashtua me karton të kuq dhe Patrick van Anholt, që u vlerësua me 6.0.

Vlerësimi i lojtarëve të tjerë i të dyja skuadrave: