LAJMI I FUNDIT:

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Kreu i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin ka treguar se cili do të jetë objektivi i tyre i radhës.

Reklama

Ai deklaroi se detyra e radhës e luftëtarëve të tij mund të jetë mbrojtja e territorit rus.

“Së pari, na duhet të paktën një muaj shërim pas muajsh luftimesh në Bahmut. Detyrat e radhës mund të zhvillohen në territorin rus”, tha Prigozhin para gazetarëve ushtarakë rusë, raporton cnn.

Le të kujtojmë se grupe vullnetarësh rusë që kundërshtojnë regjimin e presidentit rus, Vladimir Putin sulmuan Belgorodin, një rajon kufitar në Rusi. Kremlini tha se i zmbrapsi sulmet.

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë
Lexo po ashtu Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Mercenarët e Wagnerit duhet të largohen nga zona e Bakhmutit deri më 5 qershor dhe ata do të zëvendësohen nga forcat e rregullta të ushtrisë ruse.

Prigozhin tha se njësitë Wagner do të vendosen përkohësisht në kampet e pasme në rajonet Donetsk dhe Luhansk, larg vijës së frontit.

Ndryshe, Prigozhin kohët e fundit ka pasur sulme verbale ndaj qeverisë ruse me arsyetimin se nuk po furnizohen me armë nga ministria e Mbrojtjes. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Botë
Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Evropa
Kalo në kategori