LAJMI I FUNDIT:

SHBA-ja i ofron Sllovakisë helikopterë të rinj luftarakë pasi kjo e fundit dërgoi aeroplanët e saj ‘në pension’ në Ukrainë

SHBA-ja i ofron Sllovakisë helikopterë të rinj luftarakë pasi kjo e fundit dërgoi aeroplanët e saj ‘në pension’ në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Sllovakisë 12 helikopterë të rinj Bell AH-1Z Viper me një ‘zbritje’ pasi Bratislava dërgoi aeroplanët e saj luftarakë MiG-29 të ‘pensionuar’ në Ukrainë.

Reklama

Ministri i Mbrojtjes, Jaroslav Nad, ka thënë se qeveria e tij ende duhej të miratonte marrëveshjen sipas së cilës do të paguante 340 milionë dollarë për tre deri në katër vjet për një paketë me vlerë më shumë se 1 miliard dollarë, përcjell Telegrafi.

Pjesa e mbetur do të mbulohet nga programi i financimit të jashtëm ushtarak të SHBA-së, ka bërë të ditur më tej Nad.

Marrëveshja përfshin pjesë, stërvitje dhe më shumë se 500 raketa AGM-114 Hellfire II, tha ai.

Lëvizjet e saj kontrollohen me telefon – arma e re 'kamikaze' e Ukrainës që është e mbushur me eksploziv për të zhdukur tanket ruse
Lexo po ashtu Lëvizjet e saj kontrollohen me telefon – arma e re 'kamikaze' e Ukrainës që është e mbushur me eksploziv për të zhdukur tanket ruse

“Kjo ofertë është jashtëzakonisht e dobishme dhe do të rrisë ndjeshëm potencialin mbrojtës të Sllovakisë”, ka vlerësuar Nad.

Sllovakia, një anëtare e NATO-s në krahun lindor të aleancës ushtarake, aktualisht nuk ka helikopterë luftarakë.

Ajo tërhoqi flotën e saj të aeroplanëve MiG verën e kaluar dhe është mbështetur në fqinjët e Evropës Qendrore, Republikën Çeke, Poloninë dhe Hungarinë për mbështetjen e mbrojtjes ajrore.

Ndryshe, javën e kaluar ajo u bë e dyta nga aleatët e Ukrainës, pas Polonisë, që siguron aeroplanë luftarakë, të cilët Kievi beson se janë vendimtarë për të zmbrapsur pushtimin e Rusisë.

Krahas ofertës së pajisjeve të SHBA-së, Sllovakia do të marrë 250 milionë euro (269 milionë dollarë) kompensim nga Bashkimi Evropian, ka bërë të ditur më tej Nad. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Amerika
Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Evropa
BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

Evropa
Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Evropa
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Amerika
Kalo në kategori