LAJMI I FUNDIT:

Lëvizjet e saj kontrollohen me telefon – arma e re ‘kamikaze’ e Ukrainës që është e mbushur me eksploziv për të zhdukur tanket ruse

Lëvizjet e saj kontrollohen me telefon – arma e re ‘kamikaze’ e Ukrainës që është e mbushur me eksploziv për të zhdukur tanket ruse

Janë shfaqur pamjet e trupave ukrainase duke përdorur një pajisje ‘kamikaze’ të telekomanduar, të mbushur me eksploziv për të zhdukur tanket ruse.

Reklama

Luftimet janë të përqendruara kryesisht rreth rajoneve më lindore të Ukrainës, ku qyteti i Bakhmut është përfshirë në një konflikt intensiv.

Dhe disa ushtarë ukrainas në vijën e frontit po përdorin tani makina me telekomandë të mbushura me eksploziv, të njohura gjithashtu si mjete tokësore pa pilot, për të goditur objektivat ruse, sipas një videoje të shpërndarë në mediat sociale gjatë fundjavës, përcjell Telegrafi.

Lufta në Ukrainë, shefi i mercenarëve të 'Wagner' në panik - i shkruan ministrit të Mbrojtjes të Rusisë
Lexo po ashtu Lufta në Ukrainë, shefi i mercenarëve të 'Wagner' në panik - i shkruan ministrit të Mbrojtjes të Rusisë

Pamjet, të publikuara fillimisht si pjesë e një dokumentari në YouTube për Brigadën e 3-të të Veçantë Sulmuese, duket se tregon ushtarët ukrainas që përgatisin një automjet të telekomanduar për betejë përpara se ta dërgojnë atë.

Ushtarët më pas shihen duke kontrolluar lëvizjen e automjetit në një telefon, në mënyrë që ajo të shpërthejë pranë asaj që duket të jetë një tank rus.

Përdorimi i këtyre UGV-ve u mbulua gjithashtu nga kanali pro-rus Telegram Reports i milicisë së Novorossiya ZOV, i cili argumentoi se armët ‘mund të jenë të rrezikshme për automjetet e blinduara, llogore dhe personelin’.

Më shumë informacion në lidhje me shtrirjen e përdorimit të automjeteve me telekomandë, duke përfshirë sa zotëron Ukraina dhe sa shpesh ushtarët përdorin këtë lloj arme, nuk janë dhënë nga ushtria ukrainase. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia
Një zjarr i madh shpërthen në Osijek të Kroacisë, tymi i zi arrin deri në Bosnjë e Hercegovinë

Një zjarr i madh shpërthen në Osijek të Kroacisë, tymi i zi arrin deri në Bosnjë e Hercegovinë

Kroacia
Hidhet në det për ta shpëtuar të birin që kishte ngecur mes portit italian dhe anijes, bllokohet edhe ai – shpëtohen dyshja në momentet e fundit

Hidhet në det për ta shpëtuar të birin që kishte ngecur mes portit italian dhe anijes, bllokohet edhe ai – shpëtohen dyshja në momentet e fundit

Evropa
Kritikoi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainë, por presidenti meksikan i kërkoi SHBA-ve para për Amerikën Latine

Kritikoi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainë, por presidenti meksikan i kërkoi SHBA-ve para për Amerikën Latine

Amerika Latine
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Ua prishte rehatinë pasagjerëve tjerë, piloti i aeroplanit që udhëtonte Liverpool-Ibiza detyrohet të ulet në Francë – turma i gëzohet largimit të turistit

Ua prishte rehatinë pasagjerëve tjerë, piloti i aeroplanit që udhëtonte Liverpool-Ibiza detyrohet të ulet në Francë – turma i gëzohet largimit të turistit

Evropa
Kalo në kategori