LAJMI I FUNDIT:

Serie A zgjedh më të mirët – dominojnë yjet e Napolit

Serie A zgjedh më të mirët  – dominojnë yjet e Napolit
Reklama

Lega Serie A ka zgjedhur lojtarët më të mirë të sezonit, ku përfshihen Khvicha Kvaratskhelia, Victor Osimhen, Nicolo Barella, Kim Min-jae, Nicolò Fagioli dhe Ivan Provedel.

Edicioni 2022/23 mbyllet të dielën dhe ka ende disa gjëra për t’u vendosur, siç është vendi përfundimtar i rënies dhe kush do të shkojë në Ligën e Evropës ose Ligën e Konferencave.


Napoli dominoi fillimi në fund dhe nuk është çudi që ata paraqiten me më shumë lojtarë në mesin e më të mirëve.

Lojtari më i mirë për edicionin 2022/23 u shpall ylli i Napolit, Khvicha Kvaratskhelia, që drejtoi skuadrën drejt titullit kampion.

Osimhen është në rrugën e duhur për t’u emëruar ‘Capocannoniere’ dhe për këtë arsye është edhe sulmuesi më i mirë i sezonit, duke lënë pas Lautaro Martinezin e Interit dhe Rafael Leaon e Milanit.

Shoku i tij i skuadrës në Napoli, Kim Min-jae, fiton titullin si mbrojtësi më i mirë, duke mposhtur Giovanni Di Lorenzo dhe Theo Hernandezin.

Çmimi për mesfushorin më të mirë shkon për lojtarin e Interit, Nicolo Barella, i cili u preferua më shumë se Adrien Rabiot i Juventusit dhe Sergej Milinkovic-Savic i Lazios.

Ivan Provedel i Lazios u shpall portieri më i mirë përpara Michele Di Gregorio të Monzas dhe Lukasz Skorupski të Bolognas.

Ekziston gjithashtu një çmim i veçantë për lojtarin më të mirë italian U-23, i cili shkoi për produktin e të rinjve të Juventusit, Nicolo Fagioli, që mposhti Tommaso Baldanzin e Empolit dhe Giorgio Scalvinin e Atalantas. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

La Liga
Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Liga e Kampionëve
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Premier League
“Nëse organi antidoping po bën punën e tij, Djokovic duhet të pezullohet”, legjenda franceze godet ashpër nacionalistin serb

“Nëse organi antidoping po bën punën e tij, Djokovic duhet të pezullohet”, legjenda franceze godet ashpër nacionalistin serb

Tenis
Renditja e re e FIFA-s: Kosova ngritet në pozitë rekord, Shqipëria bie për tri pozita

Renditja e re e FIFA-s: Kosova ngritet në pozitë rekord, Shqipëria bie për tri pozita

Përfaqësueset
Kalo në kategori