Mbrojtësit të djathtë të Barcelonës, Sergi Roberto, i janë dashur dy muaj dhe 26 teste që të rezultojë negativ, ndërsa në këtë periudhë ai ka humbur 18 ndeshje.

Pas dy muajsh, Sergi Roberto ka bërë rikthimin e tij në gara me Barcelonën, duke luajtur nga minuta e 67-të kundër Athletic Bilbao (2-1), të dielën e kaluar në La Liga.

Lojtari ishte testuar pozitivisht për COVID-19 më 2 dhjetor, duke qëndruar shumë gjatë si i infektuar, ndryshe nga atletë të tjerë të nivelit të lartë që rinisin stërvitjet për më pak se dy javë.

Siç është zbuluar nga një gazetar i Esport 3, lojtari 28-vjeçar ka dalë pozitivisht për coronavirus 26 herë!

Lojtari, sidoqoftë ka qenë asimptomatik, ku qëndroi në shtëpi për një muaj para se të shkonte në qendrën stërvitore për të bërë testet e tij PCR.

Në herën e 27 atij iu dha e drejta që të bashkohet me shokët e ekipit. /Telegrafi/

Standings provided by SofaScore LiveScore