LAJMI I FUNDIT:

Sekretari i NATO-s: Kosova të mos bëjë hapa të njëanshëm e destabilizues

Sekretari i NATO-s: Kosova të mos bëjë hapa të njëanshëm e destabilizues

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veri-Atletike (NATO), Jens Stoltenberg ka kërkuar nga Kosova që të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues.

Reklama

Stoltenberg me anë të një shkrimi në Twitter, njofton se ka folur me përfaqësuesin e lartë të BE-së, Josep Borrell duke thënë se Kosova dhe Serbia duhet të angazhohen në dialog.

“Fola me Josep Borrell për Kosovën. Tani Prishtina dhe Beogradi duhet të angazhohen në dialogun e drejtuar nga BE-ja, si e vetmja rrugë drejt paqes dhe normalizimit. Prishtina duhet të de-përshkallëzojë dhe të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm destabilizues. KFOR-i do të vazhdojë të sigurojë një mjedis të sigurt”, ka shkruar Stoltenberg.

Dy ditë pas tensioneve në veri, ku serbët lokalë tentuan të pengojnë hyrjen e kryetarëve të rinj në objektet e komunave, gjendja atje raportohet të jetë e qetë. Të premten, serbët lokalë kanë tentuar të bllokojnë objektet e komunave dhe të pengojnë hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptar.

Policia e Kosovës e cila asistoi kryetarët u detyrua të shpërndajë serbët që ishin mbledhur, por që ata nuk kishin përfillur urdhrat e policëve dhe kishin vazhduar të gjuajnë me gurë në drejtim të tyre dhe të krijojnë barrikada në rrugë.

Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave
Lexo po ashtu Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Për zhvillimet e fundit në veri ka pasur reagime të shumta nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.

Përmes reagimeve të tyre, ndërkombëtarët kërkuan të mos përshkallëzohet situata pasi që kjo nuk ndihmon në procesin e dialogut mes dy vendeve. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sveçla: Njëri nga të vrarët në sulmin terrorist është Bojan Mijailoviq, truprojë e shefit të BIA-s serbe, Aleksandar Vulin

Sveçla: Njëri nga të vrarët në sulmin terrorist është Bojan Mijailoviq, truprojë e shefit të BIA-s serbe, Aleksandar Vulin

Lajme
Lirohen katër nga tetë të arrestuarit gjatë aksionit policor në Banjskë

Lirohen katër nga tetë të arrestuarit gjatë aksionit policor në Banjskë

Lajme
Shqipëria kundër Borrellit: Përgjegjësia e asaj që ndodhi nuk qëndron te Kosova

Shqipëria kundër Borrellit: Përgjegjësia e asaj që ndodhi nuk qëndron te Kosova

Lajme
Abdixhiku pas takimit me Osmanin dhe drejtorin e AKI-së: Djemtë e vajzat fituan betejën kundër terrorizmit në terren, koha ta fitojmë atë diplomatike

Abdixhiku pas takimit me Osmanin dhe drejtorin e AKI-së: Djemtë e vajzat fituan betejën kundër terrorizmit në terren, koha ta fitojmë atë diplomatike

Lajme
Elshani: Hetimet në Banjskë do të zgjasin – policia s’pati qëllim ta vrasë askënd, por ta lirojë territorin nga grupi i armatosur

Elshani: Hetimet në Banjskë do të zgjasin – policia s’pati qëllim ta vrasë askënd, por ta lirojë territorin nga grupi i armatosur

Lajme
Situata e sigurisë, presidentja Osmani takon kreun e AKI-së dhe opozitën

Situata e sigurisë, presidentja Osmani takon kreun e AKI-së dhe opozitën

Lajme
Kalo në kategori